Płock: trwają przygotowania do 43. Synodu Diecezji Płockiej
19 września 2012 | 20:54 | eg Ⓒ Ⓟ
Zawarcie Konkordatu, nauka katechezy w szkole, wizytę apostolską w Płocku Papieża Jana Pawła II i rosnący kult Miłosierdzia Bożego wymienił biskup płocki Piotr Libera jako jedne z motywów decyzji o rozpoczęciu 43. Synodu Diecezji Płockiej. W środę 19 września w Opactwie Pobednyktyńskim odbyło się spotkanie Komisji Przygotowawczej oraz Sekretariatu 43. Synodu. Członkowie wymienionych gremiów otrzymali nominacje na swoje funkcje.
„Ostatni synod rozpoczynał się ćwierć wieku temu, u progu odzyskania niepodległości i działania Kościoła w wolnej Ojczyźnie. W międzyczasie w 1993 r. zawarto Konkordat, wprowadzono katechezę do szkół, weszliśmy do Unii Europejskiej, w Polsce odbył się II Synod Plenarny, ukazał się Katechizm Kościoła Katolickiego, trwał pontyfikat Papieża Polaka” – wymieniał bp Libera podczas spotkania w Opactwie Pobenedyktyńskim.
Odnosząc się do sytuacji diecezji płockiej, wymienił wizytę bł. Jana Pawła II w Płocku w 1991 r., kierowanie diecezją przez trzech kolejnych biskupów, beatyfikację płockich biskupów męczenników II wojny światowej: abp. Antoniego J. Nowowiejskiego i bp. Leona Wetmańskiego, rosnący kult Miłosierdzia Bożego, wydanie „Katechizmu Płockiego”, aktywny dialog ekumeniczny – zwłaszcza z Kościołem Starokatolickim Mariawitów, a także zbliżający się jubileusz 950-lecia diecezji płockiej (1075 r.).
Bp Libera podkreślał, że naturalnym kontekstem synodu będą: program nowej ewangelizacji i Rok Wiary.„Mamy nadzieję, że Synod będzie dziełem Ducha Świętego. Nie może się zdarzyć, że jego rezultaty będą fikcją. Synodu nie wolno przegadać, nie można mu nadać charakteru tylko jurydycznego. Musi zejść w struktury parafialne, dlatego Parafialne Rady Duszpasterskie na czas trwania Synodu staną się Parafialnymi Zespołami Synodalnymi” – informował hierarcha.
W spotkaniu w opactwie uczestniczyli członkowie Komisji Przygotowawczej oraz Sekretariatu 43. Synodu Diecezji Płockiej. Biskup płocki wręczył im nominacje na podejmowane w funkcje. W skład Komisji Przygotowawczej weszło 12 osób: 10 duchownych i dwie kobiety świeckie, pracujące w instytucjach diecezjalnych. Natomiast Sekretariat Synodu tworzy 10 osób: 8 księży i również dwie kobiety. Wszyscy otrzymali regulamin Synodu, który będzie przedmiotem dyskusji podczas kolejnego spotkania.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.