„Wokół Roku Wiary”, to tytuł najnowszej książki abp Józefa Michalika, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, która ukazała się jako 296. tom w serii Biblioteki „Niedzieli”.
Publikacja jest komentarzem teologiczno-pastoralnym do listu apostolskiego Benedykta XVI „Porta fidei”, ogłaszającego Rok Wiary, który rozpocznie się 11 października 2012 r. w pięćdziesiątą rocznicę otwarcia Soboru Watykańskiego II, a zakończy 24 listopada 2013 r., w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.
Książka abp Józefa Michalika jest zbiorem jego artykułów publikowanych na łamach tygodnika katolickiego „Niedziela”, jako przygotowanie do Roku Wiary. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przekazuje nie tylko treść listu apostolskiego „Porta fidei”, ale również dokonuje analizy dokumentu papieskiego i wyprowadza wnioski dla Kościoła w Polsce na dziś i na jutro. Dokonując analizy dokumentu Benedykta XVI Autor sięga również do myśli m. in. bł. Jana Pawła II i Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego oraz do Katechizmu Kościoła Katolickiego i Katechizmu dla młodych „Youcat”.
Poszczególne rozdziały najnowszej publikacji mówią m. in. o Kościele, praktyce życia chrześcijańskiego, katechezie, znaczeniu Mszy św., lektury Pisma Świętego, przeżywaniu sakramentów świętych i formacji bierzmowanych. Komentując list apostolski Benedykta XVI przypomina o konieczności zaangażowania wiernych w życie Kościoła. Abp Michalik pisze m. in. o skutkach, jakie pozostawia w życiu wierzącego sakrament bierzmowania. – Myślę tu o tych 51 proc. wyborców, którzy nie wzięli udziału w głosowaniu. Tylko pozornie nie ma to związku z sakramentem bierzmowania. Ma, i to znaczący. – pisze abp Michalik. Sakrament bierzmowania, jak przypomina Autor, „nie jest jednorazowym aktem, ale pozostaje brzemienny w skutki w całym życiu bierzmowanego, który składa deklarację o swojej przynależności do Boga i pragnieniu realizowania życia według wartości Ewangelii”.
W pierwszym rozdziale książki Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ukazuje opatrznościową rolę prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego w aplikacji II Soboru Watykańskiego – Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński umiał iść naprzód, być w pierwszej linii, ale szanował wieloletnią tradycję i szanował ludzi, którzy czasem bezkrytycznie jedynie w przeszłości widzieli „dobre czasy” – napisał abp Michalik.
Hierarcha dużo miejsca poświęcił wspólnotowemu wymiarowi wiary, roli świadectwa, a także znaczeniu lektury Pisma Świętego w rodzinie. – Sądzę, że należałoby wrócić w naszej osobistej i rodzinnej praktyce do wspólnej lektury Pisma Świętego przynajmniej raz w tygodniu – jako przygotowanie do niedzielnej Eucharystii – pisze abp Michalik. „Marzy mi się obraz rodziny, która w piątek czy sobotę gromadzi się przy Słowie Bożym i po krótkiej refleksji nad przeczytanym tekstem próbuje odpowiedzieć na pytanie, czego Bóg oczekuje ode mnie, od naszej rodziny w nadchodzącym tygodniu” – kontynuuje.
Książka abp Józefa Michalika, jak pisze w Przedmowie do niej kard. Stanisław Nagy SCJ, to cenne dzieło, przez które „Kościół w Polsce ubogacił się o wartościowy instrument działalności duszpasterskiej oraz piękną zachętę i miarodajny wzorzec korzystania z przebogatego skarbca nauki papieża Benedykta XVI, godnego następcy naszego świętego Rodaka – bł. Jana Pawła II”.
Również zdaniem ks. inf. Ireneusza Skubisia, redaktora naczelnego tygodnika katolickiego „Niedziela”, abp Józef Michalik „pokazuje nam wagę refleksji na temat naszej religijności i jej głębokie przełożenie na poszczególne elementy naszego życia”.
W książce zamieszczony został również list apostolski „Porta fidei” Benedykta XVI. Książkę ilustrują zdjęcia z archiwum Autora oraz fotoreporterów „Niedzieli: Grażyny Kołek i Bożeny Sztajner.
Abp Józef Michalik w serii Biblioteki „Niedzieli” opublikował również swoje felietony pt. „Minął tydzień” w dwóch tomach (2000 r., 2001 r.)
Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o
wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite. Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz
tutaj.