Ks. prof. A. Draguła: trzeba poszukiwać języka adekwatnego do środków przekazu
18 września 2012 | 19:28 | wm Ⓒ Ⓟ
Trzeba poszukiwać nowego języka adekwatnego do środków przekazu. Inaczej mówi się w radiu, innym językiem posługuje się w gazecie a jeszcze innego języka używa się na ambonie – przekonywał podczas konferencji językowej w Paradyżu ks. prof. Andrzej Draguła z Zielonej Góry.
Międzynarodowa konferencja pod hasłem: „Język religijny dawniej i dziś" odbywa się w pocysterskim klasztorze w Paradyżu – siedzibie diecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego. O funkcji, rodzaju i sacrum języka mediów, mówili dziś m.in. naukowcy.
Prelegenci przestrzegali przed infantylizacją treści i upraszczaniem tekstów medialnych, zauważyli pojawiające się często negatywne tendencje do stosowania prowokacji religijnej poprzez tytuły czy okładki czasopism.
Ks. Draguła w rozmowie z KAI mówił, że media mają prawo się różnić. Musi być miejsce do różnic zdań i możliwość wyrażania opinii oraz prowadzenia dyskusji. Natomiast zawsze należy zachować wierność istocie wiary, którą się wyznaje.
Konferencja zakończy się jutro po południu. Ponad 80 uczestników, wśród których są m.in. teolodzy, badacze kultury, mediów, religioznawcy, bierze udział w wykładach i dyskusjach panelowych. Rozmawiają o problemach i wyzwaniach języka komunikacji religijnej, języka biblijnego, homilii, kazań czy pieśni i piosenek religijnych, a także języka mediów.
Uczestnicy konferencji wezmą udział w codziennych wieczornych Mszach św. pod przewodnictwem ordynariusza diecezji zielonogórsko – gorzowskiej bp Stefana Regmunta. Zwiedzili kościół św. Marcina z Tours i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gościkowie-Paradyżu. Mieli możliwość przejścia przez Międzyrzecki Rejon Umocnień, czyli zespół poniemieckich fortyfikacji.
Dziś wysłuchają koncertu w kościele, podczas którego teksty Piotra Skargi przypomną
aktorzy Halina Łabonarska i Jerzy Zelnik z komentarzem prof. dr hab. Bogdan Walczaka.
Odbędzie się także prezentacja filmu „Prymas w Komańczy”, a po niej spotkanie z jego twórcą reż. Pawłem Woldanem, które poprowadzi prof. dr hab. Mikołaj Jazdon.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.