Płock: jubileusz 25-lecia Klubu Inteligencji Katolickiej
16 września 2012 | 12:21 | eg Ⓒ Ⓟ
Msza św. w kościele św. Jana Chrzciciela w Płocku pod przewodnictwem bpa Piotra Libery rozpoczęła 15 września uroczystości jubileuszu 25-lecia Klubu Inteligencji Katolickiej w Płocku. W skierowanym do członków stowarzyszenia słowie dziękował im za dobro, które czynią dla dobra Płocka i diecezji. W programie jubileuszu znalazła się m.in. dyskusja panelowa o doświadczeniach i wyzwaniach KIK.
Obecnych na jubileuszowej Eucharystii witał ks. dr Włodzimierz Piętka, asystent kościelny KIK w Płocku. Stwierdził, że kościół św. Jana w Płocku jest dla klubu „jak relikwia”, ponieważ tu rodził się pomysł powstania klubu. Przypomniał także, że daty ważne dla KIK zbiegają się z aktualnymi wydarzeniami w Kościele płockim: w 1987 r., gdy powstawał KIK, ówczesny biskup płocki Zygmunt Kamiński inaugurował 42. Synod Diecezji Płockiej. Natomiast w roku jubileuszu 25-lecia klubu, rozpoczyna się w diecezji 43. Synod.
Jubileuszowej Eucharystii przewodniczył bp Piotr Libera. Homilię wygłosił ks. prał. prof. dr hab. Ireneusz Mroczkowski, pierwszy i długoletni asystent kościelny KIK: „Klub Inteligencji Katolickiej w Płocku w 1987 r. powstał z woli świeckich katolików, którzy usłyszeli bardzo mocno usłyszeli swoje `zwiastowanie`. Udało się go założyć dzięki wielu interwencjom. Założyli go ludzie, którzy naśladowali znane kluby z Warszawy czy Poznania; którzy przeszli przez `pierwszą` Solidarność. Broniliśmy różnorodności: do KIK mogli przyjść wszyscy i powiedzieć swoje zdanie”, podkreślał ks. Mroczkowski.
Mówił także, że po 25 latach pozostały „sentymenty i wdzięczność”: „Co dalej? pytał teolog. – Czy nie brakuje dziś miejsca do rozmowy dla ludzi z lewa i prawa, którzy się kłócą i okopują w swoich środowiskach? Czy dziś nie można stworzyć płaszczyzny rozmowy? Czy nie brakuje miejsca, gdzie wierzący i niewierzący mogliby się spotkać i opowiedzieć o swoich nadziejach, lękach i dokonaniach?”, zastanawiał się ks. prof. Mroczkowski.
Bp Piotr Libera przypomniał, że 25 lat temu 1 września 1987 r. z Hamtramck w USA, miejsca rekonwalescencji po ciężkim wypadku samochodowym, ówczesny biskup płocki Zygmunt Kamiński wystosował do katolików diecezji płockiej list informujący o inauguracji działalności KIK w Płocku. Wyrażał w nim nadzieję, że klub „będzie działał na rzecz krzewienia kultury chrześcijańskiej, kształtował osobowość człowieka świadomego własnych praw i obowiązków, jak też podejmował inicjatywy na rzecz rodziny i przeciwdziałania chorobom społecznym”.
„Przez minione ćwierćwiecze na miarę swoich sił realizowaliście te zadania. KIK stał się terenem spotkań autentycznych społeczników, którymi kierowała chrześcijańska wiara, nadzieja i miłość. Był miejscem formowania ludzi godnych i solidarnych w działaniu dla dobra wspólnego. Kładł podwaliny pod Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej w naszym mieście i pod dialog ekumeniczny, szczególnie z Kościołem Starokatolickim Mariawitów. Msza św. w niedzielę `Świętojańska Dwunastka`, przez Was animowana, podtrzymywała wspaniałe tradycje kazań dla inteligencji”, wymieniał hierarcha.
Po Mszy św. uczestnicy jubileuszu przeszli do sąsiadującego z kościołem Janowym gmachu Wyższego Seminarium Duchownego. W tamtejszej Sali Biskupów obejrzeli pokaz multimedialny w wykonaniu astronoma dr. Kazimierza Ziołkowskiego, wiceprezesa warszawskiego KIK o tym, jak mądrze patrzeć w niebo i wierzyć. Następnie znana aktorka Anna Milewska opowiedziała o paradoksach życia i wiary. Dyskusję panelową o doświadczeniach i wyzwaniach płockiego KIK poprowadził ks. prof. Henryk Seweryniak, jeden z inicjatorów powstania klubu. Poza tym w holu WSD czynna była wystawa pamiątek i historycznych dokumentów, związanych z płockim klubem. Spotkanie zakończyło się spacerem do znanych miejsc na Starym Mieście w Płocku.
W jubileuszu 25-lecia KIK, oprócz członków i sympatyków, wzięli także udział goście z innych miast: przedstawiciele KIK-ów z Warszawy, Katowic, Torunia, Bydgoszczy i Szczecina, w tym asystenci kościelni polskich KIK-ów. Obecni byli także przedstawiciele bratnich Kościołów: ks. Gabriel Grabarczyk z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów i ks. Eliasz Tarasiewicz, proboszcz płockiej parafii prawosławnej.
25 lat temu inicjatorami utworzenia w Płocku Klubu Inteligencji Katolickiej byli m.in. ks. Ireneusz Mroczkowski, ks. Henryk Seweryniak i Kazimierz Cieślik. Pierwszym prezesem Klubu był Jerzy Wawszczak. W ciągu minionych lat KIK inicjował szereg przedsięwzięć, skierowanych do mieszkańców Płocka m.in. Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej, Tygodnie Ekumeniczne, spotkania z historią najnowszą, pielgrzymki, wyjazdy do muzeów, spotkania w rocznicę wyboru Jana Pawła II, wyjazdy na tamę do Włocławka w rocznice śmierci bł. ks. J. Popiełuszki, „Wieczory Królewskie” w WSD, świetlicę społeczną. Z KIK wyłoniło się pierwsze w Polsce Stowarzyszenie Rodzin Katolickich oraz także Katolickie Stowarzyszenie Pomocy im. św. Brata Alberta w Płocku.
W każdą niedzielę członkowie KIK uczestniczą w Mszy św. o godz. 12.00 w kościele św. Jana w Płocku – tzw. „Świętojańskich Dwunastkach”. Prezesem stowarzyszenia jest dr Halina Świstak, asystentem kościelnym – ks. dr Włodzimierz Piętka, redaktor naczelny płockiej edycji „Gościa Niedzielnego”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.