Bp Balcerek: poznaniacy są dumni z opieki Pani Poznania
16 września 2012 | 01:28 | msz Ⓒ Ⓟ
Wizerunek Matki Bożej w Cudy Wielmożnej należy do najsławniejszych ikon w naszej ojczyźnie. Poznaniacy z dumą przyznają Jej tytuł Pani Poznania – mówił bp Grzegorz Balcerek podczas uroczystej Mszy św., 16 września w kościele pw. św. Antoniego na Wzgórzu Przemysła, gdzie czczona jest słynąca łaskami ikona Maryi.
Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej podkreślił, że wizerunek Matki Bożej w Cudy Wielmożnej należy do wyjątkowych, bo naznaczonych szczególnym błogosławieństwem. Jest zewnętrznym znakiem wskazującym na niewidzialną rzeczywistość. – Wpatrujemy się w ikonę, by łatwiej przejść przez życie i osiągnąć zbawienie – zaznaczył kaznodzieja.
Zauważył, że Maryja zdaje się z uwagą wsłuchiwać w to, co się do Niej mówi, i z wrażliwością matczynego serca mówi do Chrystusa to, co powiedziała w Kanie – nie mają miłości, radości, pracy, zdrowia, nie mają z czego żyć, nie ma jedności w społeczeństwie, nie rozumieją Kościoła. – Do nas zaś kieruje to samo polecenie co do sług w Kanie: zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie – przekonywał bp Balcerek.
Zwrócił uwagę, że obowiązkiem chrześcijanina jest opowiadanie wszystkim o spotkaniu z Chrystusem, bo wiarą trzeba się dzielić.
– Maryjo, weź w opiekę wszystkich mieszkańców Poznania, wspomagaj ich dobrym natchnieniem, błogosław tym, którzy umacniają królestwo Twojego Syna w ludzkich sercach, spraw, by w naszych czasach mogły wypełnić się słowa bł. Jana Pawła II o Poznaniu, mieście wielkiej tradycji, która wyznacza styl budowania wspólnego dobra. Bądź orędowniczką i pomocą dla Twojego poznańskiego ludu – modlił się bp Balcerek.
Na zakończenie Mszy św. licznie zgromadzeni w kościele poznaniacy odnowili akt zawierzenia swojego miasta Matce Bożej w Cudy Wielmożnej.
Święto Pani Poznania zakończyło 26. Tydzień Maryjny. Tematem przewodnim tegorocznego tygodnia był „Rok Wiary”.
Kult obrazu Matki Bożej w Cudy Wielmożnej sięga połowy XVII wieku, kiedy to kwestarz franciszkański brat Tomasz Dybowski kupił namalowany na desce maleńki wizerunek Madonny z Dzieciątkiem. W czasie potopu szwedzkiego zakonnik, nosząc na piersiach obraz, chodził po mieście i prosił o jałmużnę dla biednych. Wizerunek miał budzić ofiarność mieszkańców.
Od 1670 roku obraz umieszczony jest w ołtarzu kaplicy znajdującej się w lewej nawie kościoła oo. franciszkanów. W 1968 roku łaskami słynący wizerunek ukoronował Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.