Bp Balcerek do chorych: budujcie królestwo Boże na ziemi
15 września 2012 | 23:35 | bt Ⓒ Ⓟ
Do budowania już tu, na ziemi królestwa Bożego wezwał bp Grzegorz Balcerek ludzi chorych, starszych i niepełnosprawnych zgromadzonych na Świętej Górze koło Gostynia. W święto Matki Bożej Bolesnej, 15 września, w dorocznej pielgrzymce do sanktuarium Świętogórskiej Róży Duchownej przybyło blisko 2 tys. osób z całej archidiecezji poznańskiej.
Archidiecezjalną pielgrzymkę osób chorych, starszych i niepełnosprawnych zorganizowała Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Uczestniczyli w niej natomiast pątnicy z kilkudziesięciu parafii oraz z Domów Pomocy Społecznej, Domów Dziennego Pobytu i Warsztatów Terapii Zajęciowej z terenu całej archidiecezji. W spotkaniu wzięły udział również dzieci i młodzież ze Szkolnych Kół Caritas, którzy posługiwali pielgrzymom jako wolontariusze.
Wśród kapłanów, którzy przyjechali na Świętą Górę wraz z grupami pielgrzymkowymi byli również ks. Tomasz Ren, archidiecezjalny duszpasterz chorych oraz ks. Krzysztof Ratajczak, archidiecezjalny duszpasterz osób niepełnosprawnych.
„Bardzo się cieszę, że tylu nas przybyło do sanktuarium na Świętej Górze w roku jubileuszowym, kiedy to przypada 500. rocznica uznania przez Kościół cudowności tego miejsca. Chcemy dzisiaj zawierzyć Matce Bożej wszystkie sprawy naszej ojczyzny i Kościoła, a także wszystkich chorych, starszych i niepełnosprawnych” – zauważył witając pielgrzymów ks. Tomasz Ren.
Główny punkt pielgrzymki stanowiła uroczysta Eucharystia sprawowana w świętogórskiej bazylice pod przewodnictwem bp. Grzegorza Balcerka, który w wygłoszonej do ludzi chorych i niepełnosprawnych homilii podkreślił, że to właśnie oni są w sposób szczególny siłą Kościoła poprzez swoją modlitwę i cierpienie ofiarowywane Chrystusowi.
Poznański biskup pomocniczy przypomniał również zgromadzonym, że uświęcenie wiernych dokonuje się tam, gdzie każdego Bóg stawia w życiu, poprzez codziennie trudności, które przeżywamy, a także poprzez pełnienie w tych konkretnych warunkach naszego życia woli Bożej, tak jak to czyniła Maryja.
„Bóg wybrał nas, byśmy promowali królestwo Boże w sercach ludzi, żebyśmy pokonywali zło. Musimy sobie bowiem uświadomić, że jesteśmy włączeni w walkę z mocami ciemności i że będziemy odpowiedzialni za to, czy w naszych sercach będzie panowało królestwo Boże czy królestwo szatana” – przekonywał kaznodzieja, dodając, że nie naszą własną mocą, ale jedynie mocą Bożą pokonamy siły ciemności i nasze własne słabości.
Biskup wyjaśnił jednocześnie, że budowanie królestwa Bożego tu, na ziemi nie polega na ogłoszeniu Chrystusa królem Polski, ale na przyjęciu Chrystusa jako króla do swojego serca. „Ten wybór Chrystusa na króla, musimy nieustannie, każdego dnia potwierdzać swoim postępowaniem” – zaznaczył bp Balcerek.
Po Eucharystii odbyło się nabożeństwo na wzór tego sprawowanego w sanktuarium w Lourdes oraz odmówiono Jubileuszowy Akt Ofiarowania się Matce Bożej Świętogórskiej Róży Duchownej.
W tym roku mija 500 lat od oficjalnego potwierdzenia przez władze kościelne cudowności Świętej Góry i autentyczności nadzwyczajnych wydarzeń, jakie się tam dokonywały. W 1512 r. biskup poznański Jan Lubrański wydał bowiem dekret, który stanowił pierwszą legalizację kultu maryjnego na Świętej Górze uznanego tym samym za właściwy w świetle przepisów liturgicznych i prawa kanonicznego. Z okazji tego jubileuszu Benedykt XVI przekazał sanktuarium, jako znak swojej szczególnej życzliwości, złotą różę.
Święta Góra jest trzecim sanktuarium w Polsce, które otrzymało to papieskie wotum. Pierwszą złotą różę ofiarował bowiem sanktuarium na Jasnej Górze Paweł VI w 1966 r. z okazji Tysiąclecia Chrztu Polski. Jednak ponieważ władze komunistyczne nie dopuściły wówczas do jego wizyty w naszym kraju, przywiózł ją dopiero Benedykt XVI w 2006 r. Jasna Góra posiada także złotą różę od Jana Pawła II ofiarowaną w 1979 r. Papież Polak przekazał ją również w 1987 r. sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Natomiast w Muzeum Auschwitz-Birkenau przechowywana jest czarna róża papieska, jedyna tego rodzaju róża na świecie, którą w 2006 r. ofiarował Benedykt XVI.
Wcześniej, w 1928 r., czczony na Świętej Górze cudowny wizerunek Matki Bożej został ukoronowany przez kard. Augusta Hlonda koronami papieskimi. Natomiast Jan XXIII podczas Soboru Watykańskiego II ofiarował sanktuarium, przez metropolitę poznańskiego abp. Antoniego Baraniaka, swój złoty różaniec, a w 1971 r. tutejsza świątynia otrzymała od Pawła VI godność Bazyliki Mniejszej.
Chrześcijański kult na Świętej Górze zawdzięcza swoje początki prawdopodobnie benedyktynom, którzy w 1075 r. osiedli w pobliskim Lubiniu. Pierwsze udokumentowane wzmianki o cudownym obrazie Matki Bożej znajdującym się wówczas w małej, drewnianej kapliczce, pochodzą z 1468 r. W 1512 r. wzniesiono tu większy kościołek, natomiast budowę obecnego sanktuarium zapoczątkował w 1675 r. Adam Florian Konarzewski. Jako opiekunów tego miejsca sprowadził pod Gostyń księży filipinów, którzy w 1668 r. założyli tu pierwszą w Polsce Kongregację Oratorium św. Filipa Neri.
W końcu XVII w. wzniesiono w tym miejscu barokowy kościół powstały według projektu Baltazara Longheny na wzór wzniesionej przez niego weneckiej świątyni Santa Maria della Salute. Przeniesiono też do niego, czczony w tym miejscu już wcześniej, cudowny obraz Matki Bożej Świętogórskiej Róży Duchownej. Od 1957 r. na Świętej Górze działa dom rekolekcyjny, a w 2008 r. tutejszy Zespół Klasztorny otrzymał tytuł Pomnika Historii Prezydenta RP.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.