Rozpoczął się synod biskupów greckokatolickich
11 września 2012 | 10:01 | (KAI/OR) tom / br Ⓒ Ⓟ
Arcybiskup większy Kijowa-Halicza Światosław Szewczuk, przywódca duchowy Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK), przesłał list z pozdrowieniami do katolików ukraińskich w Kanadzie, w związku z synodem – który odbywa się w Winnipeg i potrwa do 16 września.
Zorganizowano go z okazji 100. rocznicy przybycia do tego kraju pierwszego biskupa greckokatolickiego bł. Nikity Budki.
Według biskupów UKGK, bp Budka współdziałając z duchowieństwem i świeckimi, pracował z „wielkim zaangażowaniem ewangelicznym”, aby skonsolidować i umocnić wspólnotę Kościoła ukraińskiego na obczyźnie. „Nasz Kościół stał się pierwszą metropolią poza Ukrainą. Uformował wielu biskupów, kapłanów i zakonników dla naszego Kościoła nie tylko w Kanadzie, ale także w reszcie świata. Wyraża wdzięczność wiernym za ich zaangażowanie i za wierność dziełu Bożemu, której UKGK doświadczył w ubiegłym wieku, w szczególności w latach 80. i 90., kiedy Pan obdarzył naród wolnością po wiekach prześladowań” – czytamy w liście zwierzchnika UKGK.
Ukraiński Kościół Greckokatolicki to największy liczebnie wschodni Kościół katolicki, a liczbę jego wiernych ocenia się na ponad 5 milionów. Mieszkają oni zarówno w samej Ukrainie, jak i poza jej granicami, m.in. w Polsce, Europie Zachodniej, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Argentynie, Brazylii, Australii i w szeregu innych krajach. Kościół ma status arcybiskupstwa większego kijowsko-halickiego z siedzibą jego zwierzchnika w Kijowie a w jego skład wchodzą 4 metropolie (jedna z nich obejmuje Polskę), 1 archieparchia (archidiecezja – lwowska), 18 eparchii (diecezji; w tym jedna w Polsce), 3 egzarchaty apostolskie i 2 egzarchaty arcybiskupie. Zgodnie z ustawodawstwem wschodnich Kościołów katolickich cały episkopat UKGK tworzy Synod tego Kościoła, któremu przewodniczy arcybiskup większy kijowsko-halicki. Obecnie liczy on prawie 40 członków (w tym dwóch w Polsce).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.