Szczecin: gen. Tuz złożył nieśmiertelnik pod opiekę Matki Bożej Częstochowskiej
08 września 2012 | 18:11 | kos Ⓒ Ⓟ
W Szczecinie pożegnano żołnierzy wyjeżdżających na XII Zmianę Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Uroczystości rozpoczęła Msza św. w kościele garnizonowym pw. św. Wojciecha w Szczecinie. Po Mszy św. dowodzący zmianą gen. bryg. Andrzej Tuz złożył przy obrazie Matki Bożej częstochowskiej swój wojskowy nieśmiertelnik.
Eucharystii przewodniczył 7 września metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga. Okolicznościową homilię wygłosił dziekan Wojsk Lądowych ks. płk Marek Karczewski. O błogosławieństwo Boże dla wyjeżdżających żołnierzy i ich rodzin modlili się koncelebrujący Eucharystię księża kapelani ordynariatu polowego: ks. płk Roman Dziadosz i ks. mjr Tomasz Paroń, którzy będą obecni z posługą duszpasterską wśród żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.
W imieniu licznie zgromadzonych w kościele żołnierzy i ich rodzin za modlitwę podziękował dowódca 12 Brygady Zmechanizowanej i jednocześnie dowódca XII Zmiany PKW Afganistan gen. bryg. Andrzej Tuz. Generał Tuz złożył także na ręce proboszcza swój nieśmiertelnik. – Prosząc o opiekę Matkę Bożą dla moich żołnierzy, obiecuję zgłosić się po niego, po szczęśliwie zakończonej misji – powiedział. Nieśmiertelnik ten został umieszczony przy obrazie Matki Bożej Częstochowskiej.
Nieśmiertelniki to niewielkie blaszki noszone przez żołnierzy, które mają ułatwić identyfikację. W latach 90. wprowadzono nowy wzór obowiązujący do dnia dzisiejszego. Zestaw składa się z dwóch blaszek, jednego długiego łańcuszka (ok. 61 cm) i jednego krótkiego (ok. 11 cm). Owalne blaszki wykonane są z stali nierdzewnej. Żołnierze sklejają często obie blaszki taśmą izolacyjną zapobiegającą niechcianym brzękom obijających się blaszek. Na nieśmiertelnikach wybijane są podstawowe informacje takie jak: imię, nazwisko, grupa krwi, rodzaj wojsk, numer służbowy i w niektórych przypadkach wyznanie.
Drugą częścią uroczystości była zbiórka pododdziałów XII Zmiany i 12 Brygady Zmechanizowanej na Jasnych Błoniach. Zgromadzonym na placu żołnierzom błogosławieństwa udzielił abp Andrzej Dzięga oraz kapelani ewangelicki i prawosławny.
XII zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie składa się z 1,8 tys. żołnierzy. Transport żołnierzy do rejonu misji realizowany będzie drogą lotniczą przez kilka najbliższych tygodni.
XII zmiana to przede wszystkim żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej, wchodzącej w skład 12 Dywizji Zmechanizowanej. Oprócz nich służbę w Afganistanie pełnić będą żołnierze z pozostałych jednostek dywizji, a także z innych instytucji i jednostek Wojska Polskiego.
Polski Kontyngent Wojskowy w Afganistanie realizuje obecnie zadania o charakterze szkoleniowo-stabilizacyjnym, których celem jest wsparcie procesu budowy struktur władz afgańskich, instytucji państwowych, w tym zwłaszcza Afgańskich Sił Bezpieczeństwa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.