Bp Balcerek do młodych: łatwiej iść do Boga we wspólnocie
06 września 2012 | 23:28 | bt Ⓒ Ⓟ
O tym, że łatwiej iść do Boga we wspólnocie niż samemu przekonywał młodzież przybyłą do wielkopolskiego sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Lubaszu bp Grzegorz Balcerek. 6 września poznański biskup pomocniczy przewodniczył tam, w ramach dorocznych uroczystości odpustowych ku czci Narodzenia NMP, Mszy św. w intencji młodzieży.
Na zorganizowany w sanktuarium maryjnym w Lubaszu dzień młodzieży przybyło kilkuset uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z okolicznych miejscowości wraz z nauczycielami. Podczas Mszy św. dla młodzieży bp Balcerek przywołał postać Nicka Vujicica, 30-letniego Australijczyka, który urodził się bez kończyn. Nawrócony jako nastolatek, obecnie podróżuje po świecie dając świadectwo wiary i nadziei.
Kaznodzieja zwrócił uwagę, że ten młody człowiek chce dotrzeć do wszystkich ze swoim przesłaniem, które brzmi: „Jeśli Bóg może posłużyć się człowiekiem bez kończyn, to z pewnością posłuży się każdym pragnącym współdziałać z nim sercem”.
Jak podkreślił biskup, „Bożym zamiarem jest to, aby życie każdego było drogą do Stwórcy. – Wy jesteście na takim etapie życia, w którym przygotowujecie się do przeżywania jego pełni. Na tej drodze nie jesteście też sami. Zresztą łatwiej iść do Boga we wspólnocie. Dlatego Nick mówi: „Jeśli sam nie doświadczasz cudu, bądź cudem dla drugiego człowieka − czyń dobro” – tłumaczył młodym bp Balcerek.
Zwracając się do nauczycieli, poznański biskup pomocniczy zapewnił ich, że Kościół towarzyszy im swoją modlitwą w trudnym dziele wychowania i nauczania. „Pamiętajcie, że najlepszy z nauczycieli − Jezus Chrystus wam błogosławi” – zapewniał.
Tegoroczne uroczystości odpustowe w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Lubaszu, które trwają od 5 września, przebiegają pod hasłem nawiązującym do programu duszpasterskiego „Kościół naszym domem”. Zakończą się one 9 września uroczystą Eucharystią sprawowaną o godz. 11.30, w której wezmą udział zwłaszcza osoby zaangażowane w Żywy Różaniec. Liturgii sprawowanej tego dnia na Placu Koronacyjnym im. bł. Jana Pawła II przewodniczyć będzie ks. dr Jan Glapiak, archidiecezjalny duszpasterz wspólnot Żywego Różańca.
Lubasz to miejscowość leżąca w północnej Wielkopolsce, na skraju Puszczy Noteckiej. Tu przed wiekami miała objawić się leśnikowi Maryja, obiecując wszelkie łaski wszystkim, którzy będą się na tym miejscu modlić. Dziś na Krasnym Wzgórzu w Lubaszu wznosi się sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin, w którym znajduje się łaskami słynący obraz Madonny z Dzieciątkiem.
Pierwsza wzmianka o namalowanym na dębowych deskach cudownym obrazie Maryi Królowej Rodzin pochodzi z 1553 r. Początkowo był on umieszczony w drewnianym kościele pw. św. Wawrzyńca i św. Zygmunta, ufundowanym w XII w. Po pożarze świątyni w 1664 r., z którego obraz ocalał, na tym samym miejscu, w latach 1750-1761, wzniesiono obecny późnobarokowy kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. W głównym ołtarzu świątyni znajduje się cudowny wizerunek Madonny, na co dzień przysłonięty późnobarokowym obrazem przedstawiającym Zwiastowanie NMP. Umieszczono go tu w wigilię uroczystości Narodzenia NMP (7 września 1761 r.).
Postacie Jezusa i Maryi przyozdobiono po raz pierwszy srebrnymi sukienkami i koronami w drugiej połowie XVIII w., jako dziękczynienie za łaski otrzymywane za pośrednictwem Królowej Rodzin. Ponownej koronacji cudownego obrazu w roku jubileuszowym 2000 dokonał abp Juliusz Paetz, ówczesny metropolita poznański, po kradzieży koron i sukienek dokonanej w 1984 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.