Święty Krzyż: kilkaset osób weźmie udział w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Osób Konsekrowanych
05 września 2012 | 20:10 | apis Ⓒ Ⓟ
Ponad pół tysiąca księży, sióstr, ojców i braci zakonnych weźmie udział w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Osób Konsekrowanych, która odbędzie się 8 września w świętokrzyskim sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Jej gospodarzem będzie bp Kazimierz Gurda, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.
Osoby konsekrowane przybędą z diecezji: sandomierskiej, kieleckiej, radomskiej, katowickiej, bielsko-żywieckiej, częstochowskiej, krakowskiej, rzeszowskiej, warszawskiej, tarnowskiej, gliwickiej, opolskiej, siedleckiej, warszawsko-praskiej, płockiej.
W sobotę wspólnota Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej będzie obchodzić święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Z tej okazji podczas Eucharystii o godz. 11.30 nowicjusze złożą na ręce ojca prowincjała dr. Ryszarda Szmydkiego OMI pierwszą profesję zakonną.
Zdaniem o. Dariusza Malajki OMI, rzecznika świętokrzyskich oblatów, świadectwa, które wypowiedzą zakonnicy ze wspólnoty oblackiej będą miały na celu podkreślenie 60-letniej obecności nowicjatu na Świętym Krzyżu.
– Będą także świadectwa 5 młodych ludzi, którzy kończą nowicjat i 15 którzy go rozpoczną w przeddzień pielgrzymki. Są to ludzie, którzy we współczesnym świecie szukali drogi do Boga i tą drogę znaleźli w Zgromadzeniu Oblatów Marii Niepokalanej. W konsekwencji chcą się teraz poświęcić Bogu w duchu św. Eugeniusza de Mazenoda założyciela naszej wspólnoty – wyjaśnił w rozmowie z KAI o. Dariusz Malajka OMI.
– To, co tych młodych ludzi zafascynowało, to wspólnotowość, maryjność i misyjność naszego Zgromadzenia. Jest to znak czasu, że mimo, iż współczesny świat odciąga zwłaszcza młodych ludzi od Kościoła i wiary w Boga, to jednak wielu z nich wstępuje na drogę życia konsekrowanego – dodał zakonnik.
W czasie pielgrzymkowego spotkania na temat nowicjatu jako czasu i miejsca doświadczenia Boga referat wygłosi o. dr Wojciech Popielewski OMI, mistrz nowicjatu.
Po adoracji Najświętszego Sakramentu, odmówieniu Koronki do Bożego Miłosierdzia i ucałowaniu czcigodnej Relikwii Drzewa Krzyża Świętego nastąpi zakończenie pielgrzymki.
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Od X w. do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.