Prymas Glemp poświęcił na cmentarzu w Okrzei pomnik matki Henryka Sienkiewicza
05 września 2012 | 20:09 | ks.mcz/el Ⓒ Ⓟ
Prymas senior kard. Józef Glemp poświęcił 5 września na cmentarzu w Okrzei monument upamiętniający Stefanię Sienkiewicz, matkę noblisty. Pomnik „Matka i Syn” został wykonany w bełżyckiej pracowni Witolda Marcewicza m.in. z inicjatywy Towarzystwa im. Henryka Sienkiewicza w Lublinie.
Starania o budowę pomnika trwały cztery lata. Nad realizacją przedsięwzięcia czuwał Ogólnopolski Komitet Ratowania Grobu Matki Henryka Sienkiewicza na czele z profesorem Lechem Ludorowskim i Barbarą Wachowicz. Monument stanął obok grobu matki Sienkiewicza, ufundowanego przez autora „Trylogii” ponad 100 lat temu.
Podczas uroczystej Eucharystii, której przewodniczył kard. Józef Glemp, homilię wygłosił biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski. Śpiewy podczas liturgii wykonał Chór Wojska Polskiego, którym dyrygował Paweł Szkop.
– Św. Paweł z pewnym wyrzutem zwrócił się do Koryntian: „Nie mogłem, bracia, przemawiać do was jako do ludzi duchowych, lecz jako do cielesnych, jako do niemowląt w Chrystusie”. W życiu Henryka Sienkiewicza też były takie momenty, że nie mógł swobodnie mówić. Przeszkadzała mu w tym ówczesna cenzura. – mówił w homilii bp Kiernikowski. – Jesteśmy uczniami Jezusa Chrystusa, złączeni z tajemnicą Jego męki, śmierci i zmartwychwstania. Jeden sieje, drugi podlewa, a wzrost daje Bóg. Kiedy patrzymy na twórczość Henryka Sienkiewicza, dostrzegamy jak on wiele z tego rozumiał. Za pomocą wyobraźni i giętkiego języka malował postacie heroiczne, które nie broniły siebie, ale wydawały siebie w służbie drugiemu człowiekowi. Przez swoją spuściznę literacką stał się wychowawcą narodu. Miał ogromne wyczucie spraw Bożych. Przykładem tego jest jego reakcja na książkę Ernesta Renana „Żywot Jezusa”. Renan przedstawił postać Jezusa w oderwaniu od Jego misterium. Wówczas Sienkiewicz napisał słowa, że „kto stracił wiarę, mógłby ją odzyskać widząc jak Renan chce a nie może dostosować się do przedmiotu poznania (do Jezusa Chrystusa)” – kontynuował ksiądz biskup. Podkreślił także, że dzisiaj żyjemy w świecie, który chce wszystko ująć w przepisy i wyjaśnić, a nie ma perspektywy wiary. – Jako spadkobiercy wielkiego człowieka, który potrafił zasiać w kontekście beznadziejności ducha nadziei, chciejmy przełamywać siebie, by służyć drugiemu. Gdy Jezus ujął teściową Piotra za rękę, ona wstała i usługiwała. My wszyscy potrzebujemy tej mocy Jezusa, która nas podnosi i uzdalnia do służby. Sienkiewicz rozumiał, że został powołany, by głosić nadzieję życia w narodzie, który potrzebował podniesienia. Niech dzisiejsza uroczystość umacnia naszą nadzieję, byśmy byli ludźmi, którzy nie zatracą chrześcijańskiego dziedzictwa i przekażą je przyszłym pokoleniom – nauczał bp Zbigniew Kiernikowski.
Po zakończonej Eucharystii został podpisany akt erekcyjny. Po czym licznie zgromadzeni wierni udali się, w asyście Konnej Straży Ochrony Przyrody i Tradycji oraz orkiestry wojskowej Szkoły Orląt z Dęblina i chóru Wojska Polskiego, na cmentarz parafialny. Podczas przemarszu akt erekcyjny pomnika niósł wnuk noblisty Juliusz Sienkiewicz, któremu towarzyszyli inni potomkowie pisarza: Anna Dziewanowska, Zuzanna Sienkiewicz i Jadwiga Sienkiewicz. Wśród pocztów sztandarowych był m.in. sztandar Ochotniczej Straży Pożarnej z Okrzei, który w latach 30-tych ubiegłego wieku, brał udział w uroczystym otwarciu kopca Henryka Sienkiewicza, usypanego przez mieszkańców.
Na cmentarzu parafialnym w Okrzei kard. Józef Glemp poświęcił pomnik i odnowiony grób śp. Stefanii z Cieciszowskich Sienkiewiczowej. Uroczystości zakończył program artystyczny i spotkanie z autorami pomnika w Zespole Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Okrzei.
W uroczystościach udział wzięli m.in. potomkowie Henryka Sienkiewicza, hierarchowie kościelni, przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych na czele ze Sławomirem Sosnowskim – wicemarszałkiem województwa lubelskiego, Dariuszem Szustkiem – burmistrzem Łukowa i Jerzym Kędra – wójtem gminy Krzywda oraz członkowie i sympatycy Towarzystwa im. Henryka Sienkiewicza, poczty sztandarowe szkół noszących imię Henryka Sienkiewicza, a także rodzina noblisty.
Listy gratulacyjne z okazji poświęcenia pomnika przesłali Prymas Polski Józef Kowalczyk, abp Józef Michalik – przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Wielgus, bp Kazimierz Górny, bp Antoni Dydycz i bp Józef Zawitkowski.
Pomnik przedstawia Matkę i Syna. Ma pięć i pół metra wysokości, waży 20 ton, jest wykonany z piaskowca. Upamiętnia matkę, przy której pojawia się młodzieńcza sylwetka Henryka Sienkiewicza. Na jednej z tablic u podstaw pomnika zostały wyryte słowa noblisty: „Matce mojej zawdzięczam pociąg do literatury”.
Monument poświęcony nobliście i jego matce jest kolejnym miejscem upamiętnienia wielkiego literata. W miejscu jego urodzin w Woli Okrzejskiej znajduje się muzeum, a w pobliskiej Okrzei kopiec jego imienia, zwieńczony popiersiem noblisty.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.