Questing – nowa propozycja na zwiedzanie klasztoru cystersów w Wąchocku
04 września 2012 | 15:33 | rm Ⓒ Ⓟ
„Questing” – to nowa propozycja na ciekawe zwiedzanie klasztoru cysterskiego w Wąchocku. Pod tą obco brzmiącą nazwą kryje się zabawa łącząca elementy harcerskich podchodów i gier terenowych. Twórcą questingu jest Amerykanin Steven Glazer, który 15 lat temu rozpoczął realizację swego projektu.
Brat Bruno Paterewicz z cysterskiego opactwa nie ukrywa, że questing zyskuje wielu sympatyków. – Ta forma zabawy pozwala na poznanie dziedzictwa historycznego, kulturowego i religijnego poszczególnych miejsc lub regionów. Dlatego od niedawna „questować” można także w naszym opactwie – mówi zakonnik.
Wyjaśnia, że questing to rodzaj gry terenowej lub podchodów, w których każdy z uczestników otrzymuje mapę ze wskazówkami, jak dotrzeć do ukrytego skarbu. Podczas poszukiwań poznaje obiekt i jego historię oraz zbiera informacje potrzebne do ułożenia końcowego hasła.
Po raz pierwszy w wąchockim opactwie można było questować podczas wielkiego odpustu ku czci św. Rocha. – Z relacji uczestników wiemy, że to dobra zabawa, która wciąga całe rodziny. Zwycięzcy pierwszego questingu otrzymali upominki od opata Eugeniusza – powiedział brat Bruno. Dodał, że questować mogą mniejsze i większe grupy, wycieczki szkolne i całe rodziny. Możliwe jest rozwiązywanie zadań także podczas zwiedzania z przewodnikiem. Mapki do questingu można otrzymać na klasztornej furcie. Tam też udzielane są wszystkie potrzebne informacje.
Wąchock jest idealnym miejscem do questingu. Początki klasztoru cystersów sięgają 1179 r. W Wąchocku zachowało się bardzo wiele elementów dawnego klasztoru – w skrzydle wschodnim armarium (skarbiec, gdzie przechowywano m.in. księgozbiór), kapitularz, fraternia (sala wspólnej pracy), a na piętrze dormitorium, w skrzydle refektarz z bogatą kamieniarką romańską. W XV w. kościół przebudowano w stylu gotyckim. W następnym stuleciu dobudowano pałac opacki. Również okolice Wąchocka zachęcają do wspólnej zabawy, bowiem jest to teren pagórkowaty i zalesiony.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.