Ciechanów: Diecezjalny Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie
02 września 2012 | 12:27 | eg Ⓒ Ⓟ
Około 300 osób związanych z Ruchem Światło-Życie w diecezji płockiej, wzięło udział w Diecezjalnym Dniu Wspólnoty, który odbył się 1 września w parafii Matki Bożej Fatimskiej w Ciechanowie. Mszy św. koncelebrowanej z udziałem oazowiczów i członków Domowego Kościoła przewodniczył bp Piotr Libera. W homilii podkreślał, że ruch oazowy będzie miał istotną rolę do spełniania podczas Roku Wiary i 43. Synodu Diecezji Płockiej.
Bp Libera odnosząc się do ewangelicznej przypowieści o talentach, mówił o odpowiedzialności za otrzymane od Boga dary – „talenty”: „Niezależnie od tego, ile talentów od Boga otrzymaliśmy, jesteśmy za ich wykorzystanie przed Bogiem odpowiedzialni. Jesteśmy odpowiedzialni za życie i zdrowie, za ofiarowany nam czas, za rozum i wolę, za siedem darów Ducha Świętego, za Kościół, do którego należymy, za Ewangelię, którą powierzył nam Pan Jezus” – wymieniał biskup płocki.
Przekonywał, że Panu Bogu nie chodzi o sukcesy czy osiągnięcia ludzi, ale o to, aby „nieustannie używali otrzymanych od Niego talentów, dając innym siebie”: „Bóg czeka, abyśmy na Jego miłość odpowiedzieli naszą miłością. Dał nam serca, abyśmy nimi kochali Jego i naszych bliźnich. Dał nam ręce, abyśmy nimi pomagali biednym i potrzebującym. Dał nam usta, abyśmy mówili tylko dobre i kochane słowa, i w ten sposób podnosili ludzi na duchu” – głosił hierarcha.
Akcentował, że wzorem wykorzystania Bożych talentów jest Maryja – „Matka i Mistrzyni Życia Duchowego”, patron ciechanowskiej świątyni bł. Jan Paweł II, a także ks. Franciszek Blachnicki – „prorok żywego Kościoła”.
Bp Libera przypomniał także słowa papieża Benedykta XVI o tym, że „świeckich nie można uważać jedynie za współpracowników duchowieństwa, ale za osoby rzeczywiście współodpowiedzialne za bycie i działanie Kościoła”. Zaznaczył, że za czterdzieści dni rozpocznie się w Kościele Rok Wiary. W diecezji płockiej równocześnie zainaugurowany zostanie 43. Synod Diecezjalny: „Istotną rolę do spełnienia w tym dziele pogłębienia wiary i w dziele synodalnym mają ruchy kościelne. Jest wśród nich ruch oazowy” – podkreślał hierarcha.
W programie oazowego spotkania znalazły się świadectwa, opowiedziane przez sześć osób oraz katecheza wygłoszona przez ks. Jarosława Mokrzanowskiego z wydziału duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej. Przypomniał on testament założyciela oazy ks. Franciszka Blachnickiego, a przede wszystkim jego wizję „żywego Kościoła”. Nowum podczas spotkania była adoracja Najświętszego Sakramentu. Uczestnicy spotkania wzięli też udział w agapie i koncercie ewangelizacyjnym zespołu „40 i 30 na 70”.
Ponadto ks. Krzysztof Ruciński, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie w diecezji zapoznał oazowiczów z najbliższymi planami ruchu. Wśród nich będą wrześniowe spotkania księży i animatorów oazy oraz Oaza Modlitwy dla młodzieży w Lubowidzu.
„Diecezjalny Dzień Wspólnoty oazy stanowi podsumowanie całego roku formacyjnego, a zarazem otwiera nowy rok pracy formacyjnej. To spotkanie osób, które traktują Boga na serio i wyznają podobne wartości. Po tegorocznych wakacjach z satysfakcją odnotowaliśmy wzrost uczestników wakacyjnych oaz – było ich niemal 200, czyli więcej niż w latach poprzednich” – komentował ks. Krzysztof Ruciński.
W Diecezjalnym Dniu Wspólnoty Ruchu Światło-Życie w Ciechanowie wzięło udział około 300 osób: członków oazy, uczestników wakacyjnych rekolekcji oazowych i członków Domowego Kościoła.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.