Bp Guzdek: wojna to skutek budowania państwa bez Boga i przeciw Bogu
31 sierpnia 2012 | 17:18 | kos Ⓒ Ⓟ
Mszą św. w intencji Ojczyzny i żołnierzy, weteranów oraz kombatantów zainaugurowano w Warszawie obchody 73. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Eucharystii, sprawowanej w katedrze polowej, przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. W homilii ordynariusz wojskowy podkreślił, że historia tego największego konfliktu zbrojnego przypomina o tragedii „budowania państwa bez Boga i przeciw Bogu”. W południe przy Grobie Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego w Warszawie złożone zostały kwiaty.
– Kolejną rocznicę wybuchu II wojny światowej traktujemy, jako okazję do spotkania z bohaterami września 1939 roku – mówił w homilii bp Guzdek. Podkreślił, że jest to także okazja do refleksji na temat przyczyn wybuchu tego największego w historii konfliktu zbrojnego. – Jan Paweł II, który doświadczył skutków podwójnej okupacji: niemieckiej i sowieckiej, ze szczególną mocą podkreślał, że jedną spośród wielu przyczyn wybuchu II wojny światowej, było systematyczne i konsekwentne wyrzucanie Boga i wiary z życia ludów Europy – powiedział bp Guzdek. Zaznaczył, że „budowanie państwa bez odniesienia do Boga, a nawet przeciw Bogu, z pogwałceniem dekalogu doprowadziło do podeptania godności i podstawowych praw człowieka”. – Lata wojny dowiodły, że człowiek zdany wyłącznie na ludzką moc, odarty z dążeń religijnych, szybko stał się numerem lub przedmiotem – powiedział ordynariusz wojskowy.
Zdaniem bp. Guzdka niezwykle wymowna jest „lektura” wojennych cmentarzy oraz wizyty w muzeach na miejscu byłych obozów koncentracyjnych, miejsc kaźni i straceń. – To są niemi świadkowie cierpień i śmierci zadanej w bestialski sposób milionom naszych braci i sióstr – powiedział.
Ordynariusz wojskowy stwierdził, że także i dzisiaj, w trosce o pokojowe istnienie narodów dziś i w przyszłości, należy zadawać pytanie: do czego może doprowadzić odrzucenie wszelkiej więzi z Bogiem i biblijnego prawa moralnego? Przestrzegł przed pychą, która pozwala dziś fałszywie pojmowanej wolności „wyznaczać granice pomiędzy dobrem i złem oraz życiem i śmiercią”. – W referendach i głosowaniu podejmuje wiążące decyzje, kto ma prawo do życia, a kogo tego prawa należy pozbawić. W wielu krajach Europy i świata Bóg, w sposób zdecydowany, wyrzucany jest z przestrzeni publicznej. Odżywa na nowo antysemityzm i wzmaga się prześladowanie wyznawców Chrystusa – wyliczał.
Biskup polowy podkreślił, że nie można zapomnieć, że „między innymi właśnie takie postawy legły u podłoża wojny, obozów koncentracyjnych, eksterminacji całych narodów i grup etnicznych, ludobójstwa i bestialskich mordów na niewinnych i najsłabszych”.
– Istnieje obowiązek wyciągnięcia wniosków z przeszłości. Przylgnijmy więc na nowo do „ciepłej ręki Boga" wszak prawdziwy pokój jest darem Bożym. Powróćmy do Ewangelii! Wróćmy na drogi prawdy, miłości i dobra wyznaczone przez Dekalog. Niech pokój zamieszka zwłaszcza w duszach nowych pokoleń – zaapelował bp Guzdek.
W Mszy św. uczestniczyli Szef BBN gen. Stanisław Koziej, Czesław Mroczek podsekretarz stanu w ministerstwie ON, Marek Bucior podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej obecni byli gen. dyw. pil. Jan Śliwka, dowódca Centrum Operacji Powietrznych, gen. dyw. Romuald Ratajczak, gen. dyw. Jerzy Michałowski, zastępca Dowódcy Operacyjnego Sił Zbrojnych.
W Mszy św. uczestniczyło wielu weteranów i kombatantów, przedstawicieli związków i organizacji skupiających dawnych żołnierzy, uczestników II wojny światowej. Przed ołtarzem stanęły ich poczty sztandarowe.
Minister Jan Stanisław Ciechanowski, kierujący Urzędem ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych podziękował bp. Guzdkowi za sprawowaną Eucharystię. – Dziś dziękujemy żołnierzom Polski niepodległej, dla których sprawą oczywistą było podjęcie walki zgodnie z ich wychowaniem i pojmowaniem pojęcia honoru zawierającego się w słowach ministra Józefa Becka: „Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor” – powiedział Ciechanowski.
Minister podkreślił, że żołnierz polski walczył wtedy o państwowość, tradycję i wiarę. – We wrześniu 1939 roku rozpoczynał się trudny okres, w którym to właśnie Kościół po raz kolejny stawał się interrexem polskiej suwerenności – powiedział.
Jan Ciechanowski przypomniał, że 1 września obchodzony jest Dzień Weterana, ustanowiony przez Sejm RP. Podziękował kombatantom za ich obecność i za to, że codzienną służbą Rzeczpospolitej pokazują „którędy wiedzie droga do tego jak być dobrym Polakiem”.
W południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza złożone zostały kwiaty przez delegacje ministerstw, organizacji zrzeszających weteranów II wojny światowej oraz władze państwowe, wojskowe i samorządowe.
II wojna światowa była największym konflikt zbrojnym w dziejach świata. Rozpoczęła się atakiem hitlerowskich Niemiec na Polskę 1 września 1939. Zakończyła się 2 września 1945 roku (w Europie 8 maja 1945). Objęła zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 mln ludzi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.