Abp Martyniak: zachowujmy Słowo Boże tak, jak Matka Najświętsza
28 sierpnia 2012 | 19:06 | pab Ⓒ Ⓟ
Do zachowywania i przestrzegania Słowa Bożego wzorem Matki Bożej zachęca abp Jan Martyniak. 28 sierpnia wierni obrządku bizantyjsko-ukraińskiego obchodzą uroczystość Zaśnięcia Najświętszej Bogurodzicy, znaną w obrządku łacińskim jako Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny.
Osobliwością wigilii tego święta jest zwyczaj wynoszenia w czasie nieszporów całunu ukazującego zaśnięcie Matki Bożej, która znajduje się wśród aniołów i apostołów.
Abp Martyniak podkreśla, że grekokatolicy otaczają wielkim kultem Maryję, ponieważ Pan Bóg posłużył się Nią w posłaniu na świat swojego Syna. – W liturgii eucharystycznej, po konsekracji jest śpiew dziękczynny za Matkę Najświętszą, która dała nam Chrystusa. Również modlitwy kończą się wezwaniem o Jej wstawiennictwo – mówi.
Metropolita przemysko-warszawski obrządku bizantyjsko-ukraińskiego przytacza słowa Jezusa „Błogosławieni wszyscy, którzy słuchają Słowa Bożego i zachowują je”. – Taką była Maryja. I Chrystus w tym uwielbił swoją Najświętszą Matkę. A zarazem zachęcił nas wszystkich do tego, by słuchać Słowa, zachowywać je i przestrzegać. Bo słuchać umiemy, ale z przestrzeganiem i zachowaniem nie jest już tak dobrze – zauważa abp Martyniak.
Zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego w Polsce zachęca wiernych – szczególnie we wrześniu – do pielgrzymek do sanktuariów maryjnych w Jarosławiu, Białym Borze, na Górze Zjawienia oraz do soboru katedralnego w Przemyślu.
W regionie przemyskim grekokatolicy dwa razy obchodzą uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Najpierw razem z łacinnikami 15 sierpnia, gdzie na Górze Zjawienia, niedaleko Kalwarii Pacławskiej znajduje się mała cerkiew. Jest to miejsce dość trudno dostępne, ale pielgrzymi, zarówno obrządku wschodniego, jak i zachodniego odwiedzają je cały rok. W tym regionie znajduje się również sanktuarium maryjne Brama Miłosierdzia w Jarosławiu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.