Bp Tyrawa: coraz bardziej powszechna staje się postawa roszczeniowa
26 sierpnia 2012 | 20:46 | jm Ⓒ Ⓟ
„Coraz bardziej powszechna staje się postawa roszczeniowa. Wydaje się, że wszystko się nam należy” – mówił do zebranych rolników, gospodarzy i mieszkańców gminy Białe Błota bp Jan Tyrawa. Ordynariusz bydgoski przewodniczył Mszy św. w kościele Matki Boskiej Bolesnej w Cielu, która zainaugurowała doroczne dożynki.
Biskup podkreślił, że wszystkich obecnych gromadzi w świątyni potrzeba dziękczynienia za wszelkie dobro, które stało się ich udziałem. – Dziękujemy rolnikom za to, że jeszcze są i chcą w taki sposób pracować. Kiedy mówimy o rolnikach nie możemy zapomnieć o tych, którzy odeszli, a przez pokolenia uprawiali ziemię, ucząc tego samego innych – mówił. Według biskupa bydgoskiego „spotkanie z ziemią, z kaprysem pogody” powinno wszystkim uświadomić, że są zależni od całej rzeczywistości, w której istnieją.
Proboszcz parafii w Cielu ks. Wiesław Pałuczak wyraził swoją wdzięczność za to, że gminne dożynki od wielu lat zawsze rozpoczynają się od Mszy św., która w życiu chrześcijanina powinna zajmować centralne miejsce.
Dzisiaj gminę Białe Błota stanowią przede wszystkim tereny przemysłowe i mieszkalne, a nie typowo rolnicze. „Jednak są osoby, które nadal w ciągu roku pracują bardzo ciężko na roli. Po to, aby w odpowiednim czasie zebrać swoje plony” – mówi wójt Katarzyna Kirstein-Piotrowska.
Starostami dożynek byli rolnicy – Ewa Barabasz z Ciela, która posiada dwa hektary ziemi i uprawia warzywa, a także Jan Buraczewski z Ciela, właściciel piętnastu hektarów, m.in. hodowca bydła. – Dziękujemy Bogu za to, że mogliśmy wszystko „sprzątnąć”. Prosząc jednocześnie o siły, bo jeszcze sporo pracy przed nami – podkreślili.
Po Eucharystii nastąpił przemarsz korowodu dożynkowego, a także specjalny ceremoniał. Na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.