Pierwsza rocznica koronacji cudownego obrazu Matki Bożej w Czermnej
26 sierpnia 2012 | 20:46 | eb Ⓒ Ⓟ
Rok po koronacji cudownego obrazu Matki Bożej w Czermnej, dziękowano za to historyczne wydarzenie w dziejach parafii. Uroczystej Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej Wiesław Lechowicz.
W homilii biskup wyjaśniał co to znaczy kochać Maryję. Przypominał, że Matka Boża zachęca do posłuszeństwa Bogu, nie tylko słowami, ale i swoim życiem. „Miłość to nie tylko patrzenie sobie w oczy, ale i upodobnienie się do drugiej osoby” – powiedział biskup. Kaznodzieja zachęcał wiernych, by Matka Boża była dla nich przykładem.
„To wpatrywanie się w życie Maryi ma dziś bezcenne znaczenie. Żyjemy w świecie, w którym Boga usuwa się z płaszczyzny publicznej, w której propaguje się życie, jakby Boga nie było” – mówił kaznodzieja.
Biskup powiedział, że kiedy Bóg zostaje wykluczony, usunięty na pobocze wtedy również kaleczony i zabijany jest człowiek. „Uczmy się od Maryi wrażliwości na obecność Boga w naszym życiu. Niech jej wyrazem będzie nasza modlitwa i praca, relacje z innymi ludźmi, nasze życie moralne – apelował bp Lechowicz..
Rok po koronacji obrazu rozwija się kult Matki Bożej Pocieszenia – mówi kustosz ks. Stanisław Madeja. „Przyjeżdżają do nas pielgrzymki z diecezji tarnowskiej i rzeszowskiej, a także z całej Polski. Ludzie od wieków wypraszają u Matki Bożej wiele łask. Dużo jest próśb i podziękowań, które odczytujemy podczas nowenny” – dodaje kustosz.
Koronacja cudownego obrazu Matki Bożej odbyła się 28 sierpnia 2011 r. Korony na wizerunki Chrystusa i Maryi nałożyli ówczesny biskup tarnowski Wiktor Skworc i biskup rzeszowski Kazimierz Górny. Uroczystość zgromadziła kilkanaście tysięcy wiernych.
Starania o koronację obrazu Matki Bożej trwały 80 lat. Do najdawniejszych świadectw o cudowności wizerunku należy zapis z 1654 roku. Po zniszczeniu zasiewów przez mróz, wstawiennictwo Matki Pocieszenia w Czermnej uchroniło mieszkańców od głodu. Także w czasie II wojny światowej były niebezpieczne sytuacje, wsi groziła pacyfikacja, ale mieszkańcy zostali ocaleni. W ostatnich latach też odnotowano świadectwa doznanych cudów m.in. uzdrowień.
Czczony w sanktuarium obraz przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem określaną mianem Madonny Apokaliptycznej (Wniebowziętej). Namalowany został na trzech deskach lipowych i stanowił dawniej środkową część tryptyku. Czas jego powstania przypada na pierwsze dziesięciolecia XVI wieku. Obraz jest dziełem anonimowego malarza zwanego Mistrzem z Wójtowej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.