Sierpc: młodzież odnawia zaniedbane ewangelickie cmentarze
18 sierpnia 2012 | 16:51 | eg Ⓒ Ⓟ
Renowacją zaniedbanych cmentarzy ewangelickich w okolicach Sierpca w diecezji płockiej, zajęła się w czasie wakacji grupa historyczna „Ultima Thule” z Sierpca. Działania te odbywają się w ramach projektu związanego z ochroną dziedzictwa kulturowego na Mazowszu.
W skład grupy „Ultima Thule” (kraniec świata) wchodzą młodzi ludzie pochodzący z Sierpca, którzy obecnie studiują w Toruniu, Warszawie czy Łodzi. W czasie tegorocznego lata realizują projekt związany z ochroną dziedzictwa kulturowego północnego Mazowsza, poprzez stopniową renowację zapomnianych, XIX-wiecznych cmentarzy ewangelickich osadników.
Grupie udało się oznakować, ogrodzić i oczyścić cmentarze w Osówce, Józefowie-Czartowni (parafia Gójsk) i Białasach (parafia Łukomie). Rozpoczęto też prace na cmentarzu w Gozdach (parafia Ligowo). Obecnie zajmują się renowacją zabytkowych, ale bardzo zaniedbanych nagrobków w Białasach.
„Niektóre z nagrobków są bardzo zdewastowane, potłuczone, a nawet zepchnięte do rowu na skraju cmentarza. Naszym zadaniem jest wydobycie wszystkich elementów, poskładanie ich, potem udokumentowanie i ustawienie na terenie uporządkowanego cmentarza . Chcemy także poprawić ogrodzenie, uporządkować roślinność, oznakować dojazd do nekropolii, zamontować tablicę kommemoratywną, wydać okolicznościową broszurę oraz zorganizować na cmentarzu ekumeniczne nabożeństwo” – zapowiada Tomasz Kowalski, szef grupy „Ultima Thule”.
Inicjatywy grupy „Ultima Thule” wspiera Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Sierpeckiej, płockie stowarzyszenie „Tradytor”, Publiczne Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Szczutowie koło Sierpca, wolontariusze z okolic Szczutowa oraz grupa konserwatorów „Tak Trzeba” z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wśród nich są specjaliści zajmujący się konserwacją i restauracją dziel sztuki oraz ochroną dóbr kultury.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.