Katowice: uroczystość św. Jacka, głównego patrona metropolii górnośląskiej
17 sierpnia 2012 | 22:02 | ksas Ⓒ Ⓟ
„Dziękuję wszystkim za codzienne świadectwo przynależności do Chrystusa oraz za podejmowane starania, by Słowo Boże mogło wszędzie docierać, bo naszym obowiązkiem jest zasiew, z nadzieją, że Pan da wzrost” – powiedział metropolita katowicki abp Wiktor Skworc do uczestników dorocznej Mszy św. sprawowanej w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach 17 sierpnia, w uroczystość św. Jacka, głównego patrona metropolii katowickiej (górnośląskiej). We Mszy św. wzięli udział pracownicy archidiecezjalnych instytucji posługujących na niwie Apostolstwa Słowa, przede wszystkim mediów.
Abp Skworc przywitał dominikanów, którzy pod koniec sierpnia podejmą duszpasterskie posługiwanie w katowickiej parafii p.w. Przemienienia Pańskiego. „Niech Boży Duch, duch świętych Dominika i Jacka, umacnia i prowadzi was w tej nowej, pasjonującej misji, którą katowicki Kościół – z ufnością i nadzieją – wam powierza. Niech patron parafii, którą wam powierzamy – Jezus Przemieniony i przemieniający – wspiera was w pracy nad przemianą ludzkich serc, by stawały się żyzną glebą dla zasiewu Bożego słowa” – powiedział metropolita katowicki.
Homilię w czasie Mszy św. wygłosił prowincjał polskich dominikanów o. Krzysztof Popławski. Podkreślił znaczenie wdzięczności w życiu wyznawców Jezusa Chrystusa. „Chrześcijaństwo to łaska, to dar, którym zostaliśmy obdarzeni” – mówił. Stwierdził, że św. Jacek (o czym świadczą również tradycyjne wizerunki, ukazujące go z monstrancją i figurą Matki Boskiej) przypomina o tajemnicy Wcielenia, która prowadzi nas do Boga, ale także do możliwości poznania godności każdego człowieka.
Prowincjał dominikanów wskazał na trzy rzeczywistości duchowego życia: adorację, Najświętszą Maryję Pannę i głoszenie Chrystusa, akcentując ich wzajemne powiązanie. Zaznaczył, że o ile nie brakuje nam, wyznawcom Chrystusa, gorliwości w czynach, o tyle brakuje jej niejednokrotnie w adoracji. Tymczasem to od niej zaczyna się wszystko, co najważniejsze w naszym życiu. Podkreślił też, że różaniec, będący drogą do kontemplacji tajemnic życia Jezusa, ma moc łączenia ludzi. Mówiąc o nakazie głoszenia Chrystusa, o. Popławski przypomniał, że św. Jacek traktował go bardzo dosłownie. „Szedł i głosił, czego świadectwem są klasztory, które powołują się na niego, jako fundatora” – powiedział kaznodzieja. Dodał, że iść i głosić, to uwolnić się od siebie, zaufać, że Jezus daje swoja łaskę, prowadzi, daje siły. O. Popławski zakończył kazanie dominikańskim błogosławieństwem z XIII stulecia: „Bóg Ojciec niech nas błogosławi, niech strzeże nas Bóg Syn, Duch Święty niech nas oświeca i da nam oczy, abyśmy patrzyli, uszy, abyśmy słuchali i ręce dla Bożej pracy, stopy, abyśmy szli i usta, byśmy głosili Słowo zbawienia i Anioła Pokoju, by czuwał nad nami i z łaski naszego Pana prowadził nas do Królestwa”.
Zgodnie z prawie dwudziestoletnim zwyczajem podczas Mszy św. w uroczystość św. Jacka został ogłoszony tegoroczny laureat nagrody „Lux ex Silesia”. Został nim artysta i pedagog, człowiek angażujący się w ważne sprawy Górnego Śląska, prof. Maciej Bieniasz. Nagroda zostanie wręczona 14 października br. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach podczas międzyuczelnianej inauguracji roku akademickiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.