Abp Hoser: państwo laickie, to nie państwo ateistyczne
15 sierpnia 2012 | 21:58 | mag Ⓒ Ⓟ
Laickie państwo, to nie państwo ateistyczne, ale bezstronne w dialogu oraz wyrażające szacunek dla transcendentnych wymiarów życia – podkreślił abp Henryk Hoser. Z okazji 92. rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej zwanej „Cudem nas Wisłą” biskup warszawsko-praski modlił się 15 sierpnia na Cmentarzu Żołnierzy Wojny Polsko-Bolszewickiej 1920 roku w Radzyminie.
W trakcie uroczystej Mszy św. abp Hoser powiedział, że uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, ukazuje nasz ostateczny cel i najbardziej śmiałe marzenia. – „Maryja jest bowiem antycypacją tego, co nas czeka: a czeka nas odzyskanie tym razem nieśmiertelnego ciała. Warto o tym wiedzieć gdy stoimy nad grobami jak na tym radzymińskim cmentarzu, czy nad grobami naszych bliskich – powiedział.
Zdaniem ordynariusza warszawsko-praskiego, liczne maryjne objawienia: w Guadelupe, na Rue du Bac w Paryżu, w La Salette, Lourdes, Fatimie oraz w Banneux i Kibeho pokazują nam, że Bóg obecny jest zarówno w historii ludzkości, jak i w życiu każdego człowieka. Dlatego, jak zaznaczył abp Hoser, „Maryja była na przedpolach Warszawy 92 lata temu, przede wszystkim w umysłach i sercach walczących za kraj, którego obrali Królową. W ten sposób Ona prowadziła do zwycięstwa. Stąd też pomnik – votum Cudu nad Wisłą, konkatedra na warszawskim Kamionku nosi Jej Imię, Matki Bożej Zwycięskiej”.
Przypominając, że wolność religijna jest wyrazem szacunku dla najgłębszych przekonań i oczekiwań abp Hoser podkreślił, że „spychanie wierzących do kruchty i zakrystii, odbieranie im prawa głosu w debacie publicznej jest delikatnie mówiąc niemądre i nierozsądne”. Nawet w laickiej Francji, która uznaje jednak „fakt religijny” jako stałą i wartościową komponentę społeczeństwa mówi się o „błędzie perspektywy”, gdy doraźnie i krótkowzroczne a często iluzoryczne korzyści wypierają mądrość i długomyślność – powiedział bp warszawsko-praski.
Jak zaznaczył abp Hoser, „laickie państwo, to nie państwo ateistyczne, ale bezstronne w dialogu wszystkich żywych sił i wobec szacunku dla transcendentnych wymiarów życia. Uczy nas tego nasza tysiącletnia historia, doświadczenia minionych i teraźniejszych pokoleń, oraz rok 1920.
Po uroczystej Mszy św. na Cmentarzu Żołnierzy Wojny Polsko-Bolszewickiej 1920 roku w Radzyminie odbył się Apel Poległych. Następnie poszczególne delegacje złożyły wieńce.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.