Słupsk: św. Klara patronką ulicy
10 sierpnia 2012 | 08:20 | kap Ⓒ Ⓟ
Nadaniem imienia Świętej z Asyżu jednej z ulic rozpoczęły się dzisiaj trzydniowe uroczystości wieńczące Jubileusz 800-lecia konsekracji św. Klary oraz 65-lecia pobytu Sióstr Klarysek od Wieczystej Adoracji w Słupsku. Ulica św. Klary z Asyżu będzie drogą dojazdową do Parku Kulturowego Klasztorne Stawy, który znajduje się przy powstającym w Słupsku aquaparku.
W ramach obchodów jubileuszowych słupskie klaryski zainicjowały w tym roku wiele przedsięwzięć religijno-kulturalnych w celu przybliżenia mieszkańcom miasta postaci św. Klary oraz propagowania związanych z nią wartości.
– Na początku władze miasta były chyba nieco zdumione, co te klaryski, takie ciche, kontemplacyjne siostry wymyśliły, ale nie spotkałyśmy się z nieprzychylnymi głosami dotyczącymi tego pomysłu. Cieszę się ogromnie, że i w ten sposób możemy przypomnieć mieszkańcom miasta o istnieniu zakonu i naszej modlitwie – mówi s. Maria Alberta, słupska klaryska. Zakonnice z klasztoru przy ul. Henryka Pobożnego mieszkają w Słupsku od 1947 r., kiedy to przyjechały do miasta i rozpoczęły budowę klasztoru. – Jesteśmy wpisane w historię tego miasta – dodaje klaryska.
Ulica św. Klary z Asyżu będzie drogą dojazdową do Parku Kulturowego Klasztorne Stawy, który znajduje się przy powstającym przy ul. Grunwaldzkiej aquaparku.
W nadaniu imienia ulicy i jej poświęceniu wzięli uział m.in. słupscy duszpasterze, delegacja Franciszkańskiego Zakonu Świeckich oraz przedstawiciele władz samorządowych. Symbolicznego otwarcia ulicy dokonał prezydent miasta Maciej Kobyliński oraz s. Maria Alberta, jedna ze słupskich klarysek.
Okolicznościowy list przesłała przełożona Wspólnoty Sióstr Klarysek od Wieczystej Adoracji s. M. Edyta Szewc, w którym podkreśliła że jej współsiostry są zbudowane dojrzałością społeczną, wysoka kulturą, przychylnością i życzliwością okazaną im przez prezydenta oraz Radę Miasta wraz z jej przewodniczącym. "Dzięki Państwu zostanie umocniona więź między naszą wspólnotą a mieszkańcami miasta, którym od wielu już lat staramy się służyć modlitwą, dzieląc ich troski i radości” – dziękowała w odczytanym podczas uroczystości liście przełożona klarysek. Wyraziła też nadzieję, że dzięki tej wspólnej inicjatywie „św. Klara będzie dobrym drogowskazem dla słupskiej młodzieży”. „Legenda głosi, że św. Klara poprzez swoją modlitwę ocaliła Asyż przed napaścią Saracenów, jestem głęboko przekonana, że będzie także otaczać szczególną opieką Słupsk i jego mieszkańców” – dodała s. M. Edyta Szewc.
W ramach trzydniowego świętowania jutro o godz 19.30 w kościele pw. św. Ottona zaprezentowana zostanie książka pt. „…czułam się jak cała we Krwi Jezusowej wykąpana”, zawierająca wspomnienia s. M. Faustyny Świokło. Prezentację myśli i wspomnień zmarłej przed dwoma laty zakonnicy, która w słupskiej wspólnocie przeżyła ponad pół wieku, poprzedzi o godz. 15 Koronka do Bożego Miłosierdzia i nabożeństwo Drogi Krzyżowej ze św. Klarą. O godz. 18 przewidziano uroczystą Eucharystię i Transitus, czyli nabożeństwo upamiętniające śmierć św. Franciszka z Asyżu.
Słupskie świętowanie Roku Jubileuszowego zakończy Eucharystia pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego Edwarda Dajczaka.
Słupski klasztor Sióstr Klarysek od Wieczystej Adoracji jest jednym z siedmiu domów wieczystej adoracji w Polsce. To właśnie tutaj, przy ul. Henryka Pobożnego 7, dniem i nocą, trwa nieustanne dziękczynienie za Eucharystię. Od końca czerwca tego roku można w tej adoracji Najświętszego Sakramentu uczestniczyć także za pośrednictwem portalu internetowego adoracja.net.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.