XXI pielgrzymka wojskowa wyruszyła na Jasną Górę
05 sierpnia 2012 | 19:59 | kos Ⓒ Ⓟ
Ponad 700 żołnierzy, pracowników wojska, funkcjonariuszy straży granicznej i służb celnych wyruszyło wraz z XXI Pieszą Pielgrzymkę Wojskową na Jasną Górę. Pątnicy w mundurach rozpoczęli pierwszy dzień pielgrzymki od Eucharystii celebrowanej wczesnym rankiem 5 sierpnia w katedrze polowej przez bp. Józefa Guzdka, biskupa polowego Wojska Polskiego.
Biskup Guzdek życzył żołnierzom, aby czas spędzony na pielgrzymce był dla nich okazją do odkrycia nowego wymiaru swego życia. Trasę pielgrzymki, reportaże i videoblog dostępne będą na stronie internetowej ordynariatu polowego oraz na profilu facebook’owym: facebook/pielgrzymka.wojskowa.
Wraz z mundurowymi pielgrzymami z Polski (około 700 osób) na Jasną Górę idą także żołnierze z Niemiec (50 osób), Ukrainy (30), Litwy (24), Stanów Zjednoczonych (7) i po raz pierwszy z Łotwy (6). Na trasie do pątników dołączy biskup pomocniczy armii amerykańskiej Richard Spencer. 14 sierpnia, na Przeprośnej Górce spotkają się też funkcjonariusze i pracownicy straży granicznej oraz służby celnej.
Wraz z biskupem Guzdkiem Mszę św. koncelebrowali kapelani, którzy wraz z żołnierzami udają się na Jasną Górę. Z uwagi na obecność pielgrzymów z zagranicy Ewangelia i wezwania modlitwy powszechnej odczytane były po polsku, niemiecku, angielsku, ukraińsku i łotewsku.
W homilii bp Józef Guzdek podkreślił wspólnotowy charakter pielgrzymki. Przekonywał, że braterstwo, wzajemna więź chrześcijan i Kościół to „najlepsze lekarstwo na jedną z największych bolączek współczesnego człowieka, jaką jest samotność i podział”. – Jakże budujące jest to, że na pielgrzymim szlaku możemy odkryć, że Jezus może być spoiwem, które łączy ludzi i narody Europy. Jakże ważne jest byśmy odkryli, że choć mówimy różnymi językami należymy do tej samej rodziny, jaką jest Chrystusowy Kościół – podkreślił.
Ordynariusz wojskowy zapewnił żołnierzy o swojej modlitwie w ich intencji. – Za dziewięć dni spotkamy się razem na Przeprośnej Górce, przy sanktuarium św. ojca Pio. Oby wtedy każdy z was mógł powiedzieć. Ten czas spędzony na pielgrzymim szlaku był ważny. Może jestem zmęczony, może nogi obtarte, ale jestem szczęśliwy, bo odkryłem nowy wymiar życia. Bo nie zamknę się, tak jak to może było dotychczas, w czterech ścianach mojego domu, ale będę otwarty na wspólnotę i na Kościół – powiedział.
Życzył aby każdy z pielgrzymów nie „żałował czasu na myślenie i modlitwę”. – Bo jest to czas , który może zadecydować o waszym dalszym życiu. To jest czas przemiany, to jest czas, który rzeczywiście przyniesie owoce – mówił do pielgrzymów w mundurach.
Na Mszy św. obecni byli dowódcy jednostek biorących udział w pielgrzymce, m. in. gen. bryg. Wiesław Grudziński, dowódca Garnizonu Warszawa oraz płk Andrzej Śmietana. Obecny był także płk Klaus-Peter Kiser, attache obrony przy ambasadzie RFN w Warszawie.
– Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa „Daj świadków”, chcemy aby poprzez udział w pielgrzymce, zachęcać i dać siłę jej uczestnikom do głoszenia prawdy o Chrystusie w środowiskach mundurowych. O tę odwagę i mądrość zwracamy się do Maryi – podkreśla ks. płk Zenon Surma CMF, przewodnik wojskowej pielgrzymki. – To również zachęta dla większego aktywizowania świeckich w życiu Kościoła. Pielgrzymki dają ogromną szansę może nie tyle ewangelizacyjną, co raczej ugruntowującą więź wiernych z Kościołem.
Kapelan dodaje, że pielgrzymi w mundurach niosą w sercach swoje osobiste intencje. – To często trudne, życiowe problemy, które wymagają modlitwy i skupienia, a czasem wotum wdzięczności za otrzymane dobro. Część z naszych pielgrzymów traktuje wymarsz jako najlepszy sposób na „ładowanie baterii życiowych”. I to też jest wartość! – podkreślił.
Podczas pielgrzymki żołnierze otrzymają znaczki pielgrzymkowe oraz Vademecum Żołnierza Pielgrzyma z modlitwami i pieśniami religijnymi, które przydadzą się podczas drogi.
Wymarsz wojska spod katedry polowej rozpoczął się o godzinie 6:50. Przy wtórze Orkiestry Wojskowej z Siedlec żołnierze udali się na Plac Zamkowy, gdzie spotkali się z pątnikami pielgrzymki akademickiej. Do pielgrzymów w mundurach dołączył metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz, który pobłogosławił zgromadzonych na Placu Zamkowym pątników i oficjalnie dał znak do wymarszu grup pielgrzymkowych.
Pierwszy etap kard. Nycz i bp Guzdek przebyli prowadząc pątników do Placu Bankowego, gdzie nastąpiło ostateczne pożegnanie wyruszających w trasę pielgrzymów.
W tym roku ordynariat polowy uruchomił profil pielgrzymka.wojskowa na portalu społecznościowym Facebook, gdzie będą zamieszczane relacje, filmiki i zdjęcia z trasy. Materiały na temat pielgrzymki będą także udostępnione na oficjalnej stronie ordynariatu polowego. (www.ordynariat.pl).
Pątnikom w mundurach towarzyszy 14 kapelanów ordynariatu polowego WP. 14 sierpnia pielgrzymi w mundurach spotkają się na Przeprośnej Górce w sanktuarium Ojca Pio, gdzie odprawiona zostanie uroczysta Eucharystia, a następnie żołnierze ruszą w stronę ostatniego etapu pielgrzymki, Aleją NMP przed obraz Matki Bożej, gdzie nastąpi akt zawierzenia wojska Maryi, Hetmance Żołnierza Polskiego i zakończenie pielgrzymki.
Pierwsza pielgrzymka wojskowa na Jasną Górę ruszyła w 1991 roku wraz z Warszawską Pielgrzymką Pieszą, tzw. paulińską. Od tamtego czasu co roku pątnicy w mundurach pielgrzymują przed ikonę Matki Bożej Częstochowskiej. Tylko raz pielgrzymka z powodu tragicznej powodzi w 1997 roku została odwołana.
Od 1996 r. z Polakami pielgrzymują żołnierze innych państw. Jako pierwsi dołączyli się Amerykanie (w pierwszym roku w sile 16 osób) i Słowacy (30 żołnierzy). Następnie także żołnierze Bundeswehry a od 2006 także Litwini i Ukraińcy. Od tego roku obecni są także Łotysze.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.