W poniedziałek 6 sierpnia – pożegnanie bp. Rojka w archidiecezji przemyskiej
05 sierpnia 2012 | 13:14 | pab Ⓒ Ⓟ
W przypadające jutro (6 sierpnia) święto Przemienienia Pańskiego o godz. 15.00 w archikatedrze przemyskiej odbędzie się Msza św. dziękczynna za posługę biskupa pomocniczego Mariana Rojka. W sobotę 11 sierpnia o godz. 11, w czasie ingresu do katedry w Zamościu oficjalnie obejmie on kierowanie diecezją zamojsko-lubaczowską jako jej nowy biskup diecezjalny.
W tej uroczystości wezmą udział m.in. abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce oraz abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Dzień później – w niedzielę 12 sierpnia o godz. 18.00 odbędzie się ingres nowego biskupa do konkatedry w Lubaczowie.
Wcześniej swoją wdzięczność za posługę jako kapłana, a potem jako biskupa pomocniczego, wyrazi archidiecezja przemyska. Uczyni to podczas Mszy św. 6 sierpnia o godz. 15.00. – Chcemy podziękować za wszystkie lata posługi biskupa Mariana w naszej diecezji, najpierw jako kapłana, wikariusza, wychowawcy w seminarium i rektora, a później jako biskupa pomocniczego – powiedział w rozmowie z KAI ks. Bartosz Rajnowski, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Przemyślu.
Bp Rojek w diecezji zamojsko-lubaczowskiej zastąpi abp. Wacława Depo, który 29 grudnia 2011 r. został mianowany przez papieża metropolitą częstochowskim.
Bp Marian Rojek urodził się 9 kwietnia 1955 r. w Rzeszowie. Po ukończeniu szkoły podstawowej i zdaniu matury w tamtejszym I Liceum Ogólnokształcącym im. S. Konarskiego w 1974 r., wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. Na dwa lata musiał przerwać swoją edukację, gdyż został, podobnie jak szesnastu jego kolegów, powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej, którą odbył w specjalnej jednostce kleryckiej w Bartoszycach.
Po powrocie do seminarium od razu rozpoczął drugi rok studiów, z warunkiem nadrobienia zaległego materiału. Święcenia kapłańskie przyjął 7 czerwca 1981 r. z rąk bp. Ignacego Tokarczuka. Po rocznej pracy wikariusza w Brzozowie został skierowany do Rzymu na studia specjalistyczne z teologii dogmatycznej. Odbywał je na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, uzyskując w 1987 r. stopień doktora teologii rozprawą na temat wzajemnej relacji Kościoła i Eucharystii. Wskazywał, że Kościół sprawuje Eucharystię i żyje nią, a jednocześnie Eucharystia buduje Kościół i sprawia, że jest on żywy. Po powrocie do diecezji podjął obowiązki wykładowcy i wychowawcy w Seminarium Duchownym w Przemyślu oraz w Sandomierzu. W 2001 r. został rektorem przemyskiego WSD.
21 grudnia 2005 r. na mocy decyzji papieża Benedykta XVI powołany został do posługi jako biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej obrządku łacińskiego. Jego stolicą tytularną zostało Tisedi, a zawołaniem biskupim słowa: Eucharistia Panis Vitae [Eucharystia Chlebem Życia].
Sakrę biskupią otrzymał 2 lutego 2006 r. Jego konsekratorem był metropolita przemyski abp Józef Michalik – przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, zaś współkonsekratorami: ordynariusz rzeszowski bp Kazimierz Górny i kolega rocznikowy z seminarium – bp Jan Ozga z Kamerunu.
W Konferencji Episkopatu Polski bp Marian Rojek pełni funkcję przewodniczącego Zespołu ds. Kontaktów z Przedstawicielami Kościoła Greckokatolickiego na Ukrainie oraz przewodniczącego Bilateralnego Zespołu Katolicko-Prawosławnego. Jest także członkiem Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.