Kęty: rzesze wiernych na odpuście ku czci Matki Bożej Anielskiej z Porcjunkuli
02 sierpnia 2012 | 13:58 | rk Ⓒ Ⓟ
Rzesze wiernych uczestniczą w trzydniowych uroczystościach z okazji odpustu Porcjunkuli, które odbywają się w klasztorze franciszkanów-reformatów w Kętach na Podbeskidziu. Organizowane są one nieprzerwanie od 300 lat. Biorą w nich udział mieszkańcy Małopolski i Śląska.
O północy z 1 na 2 sierpnia zakonnicy odprawili Pasterkę Maryjną w intencji mieszkańców Kęt i okolicznych miejscowości. W liturgii, wzbogaconej oryginalną muzyką w wykonaniu Kapeli Rodzinnej Bugajskich, uczestniczyli liczni wierni.
W kazaniu o. Jerzy Wołyński OSB, benedyktyn z klasztoru w Tyńcu, przypomniał słowa św. Franciszka o tym, że „Miłość jest niekochana” i zwrócił uwagę na ludzki dramat odchodzenia i zapominania o Panu Bogu. „Jest wielu naszych braci i sióstr, jest wielu Polaków, którzy już dawno u spowiedzi nie byli, którzy już dawno nie przyjęli Komunii, bo nie czują potrzeby. Oni wierzą, ale nie praktykują. Im jest Kościół niepotrzebny. I to jest smutne” – mówił zakonnik.
Kaznodzieja podkreślił, że to człowiek odwraca się od Boga, choć Ten tak bardzo go ukochał. „Miłość jest niekochana – wołał św. Franciszek. To my nie kochamy Boga, to my Go odrzucamy” – dodawał zakonnik, apelując o pojednanie się z Bogiem w sakramencie pokuty i uczynienie Jezusa „Panem swego serca”.
Gwardian kęckiego klasztoru o. Bernard Potępa OFM podkreślił, że obecność benedyktyńskiego zakonnika podczas odpustu nie jest przypadkowa, bo to właśnie od benedyktynów św. Franciszek otrzymał w darze kapliczkę Porcjunkuli. „Wobec benedyktynów złożył także wtedy obietnicę, że jeśli powstanie zakon, to kaplica ta stanie się jego kolebką. Św. Franciszek niczego nie chciał na własność, także tej kaplicy pod Asyżem. Dlatego w odpust Porcjunkuli posyłał benedyktynom kosz ryb i dzban wina jako symboliczny czynsz” – wyjaśniał gwardian w rozmowie z KAI.
Klasztor Ojców Franciszkanów w Kętach został wybudowany na przełomie XVII i XVIII wieku. Inicjatorem budowy był chorąży krakowski i rycerz chorągwi husarskiej Andrzej z Żydowa Żydowski. Celem jego przedsięwzięcia była walka na tutejszych terenach z coraz bardziej szerzącym się kalwinizmem.
W 1901 roku do klasztoru podbudowano kaplicę św. Dydaka. Wewnątrz znajdują się freski przedstawiające św. Franciszka, który dostępuje łaski odpustu Porcjunkuli. Co roku w drugi dzień sierpnia przybywają do niej wierni z Kęt i okolic.
Święto Porcjunkuli jest obchodzone bardzo uroczyście jako święto patronalne jedynie w kościołach i klasztorach franciszkańskich.
Kościół Matki Boskiej Anielskiej (Porcjunkula) leży około 2 kilometrów na południe od Asyżu. Znajdowała się tu pierwotnie benedyktyńska kapliczka odbudowana przez św. Franciszka w 1207 roku. W roku 1211 benedyktyni z góry Subasio odstąpili Franciszkowi i jego towarzyszom kaplicę.
Papież udzielił odpustu zupełnego na dzień przypadający w rocznicę poświęcenia kaplicy, które odbyło się dnia 2 sierpnia 1216 roku. Od wieku XIV papieże podobny odpust na ten dzień zaczęli przyznawać poszczególnym kościołom franciszkańskim. W 1952 roku wyszedł dekret Kongregacji Odpustów rozszerzający przywilej odpustu zupełnego "toties quoties" na dzień 2 sierpnia, czyli za każde nawiedzenie kościoła i wypełnienie odpowiednich warunków.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.