Andrychów: sierpniowe koncerty w hołdzie bł. Janowi Pawłowi II
01 sierpnia 2012 | 17:07 | aw Ⓒ Ⓟ
Centrum Kultury i Wypoczynku, parafia pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika oraz burmistrz Andrychowa zapraszają na sierpniowe koncerty w hołdzie bł. Janowi Pawłowi II.
„Muzyka dla duszy” – kwartet smyczkowy Altra Volta i Joanna Wojnowska (sopran) wykonają 5 sierpnia utwory J.S. Bacha, A. Vivaldiego, J. F. Haendla, W. A. Mozarta, M. Ravela, C. Saint-Saensa i P. Czajkowskiego.
Kwartet Altra Volta został założony w 1998 r. przez studentów Akademii Muzycznej w Katowicach. Występował m.in. w Niemczech, Francji, Włoszech, Watykanie, Turcji, Litwie, Holandii, Egipcie, Indiach i na Sri Lance. Do najcenniejszych koncertowych doświadczeń kwartetu należą: udział w festiwalach „Szalone Dni Muzyki” i „Ogrody Muzyczne Chopina” w Warszawie, „La Nuit de la Voix” w Paryżu, nagrania radiowe i telewizyjne dla Polskiego Radia Opole oraz Radia Watykańskiego i Francuskiego Radia Classique. Zespół współpracuje ze Stanisławem Soyką (projekty „Pasja Szczecińska” i „Soyka po Śląsku”). Podczas tegorocznego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu kwartet towarzyszył Joannie Kondrat – zwyciężczyni opolskich debiutów.
Skład: Leszek Sojka (skrzypce), Jacek Dzwonowski (skrzypce), Aleksandra Marko-Lech (altówka), Michał Lech (wiolonczela).
Joanna Wojnowska (sopran) jest absolwentką katowickiej Akademii Muzycznej, uczestniczka krajowych i międzynarodowych konkursów wokalnych i kursów mistrzowskich, laureatka Konkursu Wokalnego im. F. Platówny we Wrocławiu. Koncertuje w kraju i za granicą. Współpracowała m.in. z Gliwickim Teatrem Muzycznym, z orkiestrą Filharmonii Śląskiej, Zielonogórskiej i Zabrzańskiej, Śląską Orkiestrą Kameralną oraz z zespołami wokalnymi Cantores Minores Wratislavienses i Camerata Silesia. Dokonała pierwszego Polsce nagrania pieśni Arnolda Ludwiga Mendelssohna.
„Góralskie nuty z pielgrzymek Jana Pawła II do Polski” w wykonaniu Folk Kapeli Góralskiej HORA to z kolei koncert, planowany na 12 sierpnia.
Członkowie kapeli sięgają po oryginalne instrumenty góralskie takie jak: trombita, róg pasterski, okaryna, różnego rodzaju piszczałki. W repertuarze mają żywiołowe i skoczne melodie z różnych stron Karpat, m.in. z regionu Beskidu Żywieckiego, Beskidu Śląskiego i Podhala, a również utwory inspirowane muzyką słowacką, węgierską, rumuńską, bałkańską, cygańską. Podczas koncertu w Andrychowie kapela przypomni melodie wykonywane podczas pielgrzymek Jana Pawła II do Polski. Skład zespołu: Katarzyna Zawada (skrzypce, wokal), Szczepan Karwowski (skrzypce, wokal, instrumenty pasterskie), Martin Zając ze Słowacji (cymbały węgierskie), Jakub Hulbój (altówka węgierska), Dominik Karwowski (kontrabas, wokal).
Podczas koncertu zbierać będziemy na nowy wózek inwalidzki dla Szymona.
„Z akordeonem przez świat” – to tytuł koncertu trio akordeonowe Ars Harmonica. Trio akordeonowe powstało w 1997 roku. Obecnie występuje w składzie: Piotr Chołołowicz, Jakub Mietła i Łukasz Jaworski.
Repertuar zespołu jest bardzo szeroki oraz różnorodny stylistycznie. Zespół wykonuje utwory J.S. Bacha, A. Vivaldiego jak również A. Piazzolli oraz muzykę folkową o słowiańskim rodowodzie, którą muzycy zespołu sami opracowują. Trio wypracowało swój styl narracji muzycznej, który nawiązuje do elementów folku, ethno oraz muzyki transowej. Film „Tuning” słoweńskiego reżysera Igora Sterka z autorską muzyką zespołu zdobył Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Mannheim w 2005 r. W 2008 r. muzycy nagrali ścieżkę dźwiękową do filmu „Kochaj i tańcz”. Trio koncertowało m.in. w Austrii, Bułgarii, Estonii, Niemczech, Portugalii, Rumunii, Szwajcarii oraz na Litwie, Łotwie, Węgrzech i we Włoszech. Obecnie pracują nad drugą płytą. Pierwsza to „Ars Harmonica – Live” nagrana i wydana w Wiedniu w 2003 r.
26 SIERPNIA 2012
Podczas koncertu 26 sierpnia pt. „Mexico Peregrino” wystąpi Julieta Gonzalez (sopran/kastaniety) i Barbara Hawling (fortepian). Julieta Gonzalez pochodzi z Meksyku. Ukończyła studia wokalne w krakowskiej Akademii Muzycznej, a następnie studia podyplomowe w Centrum Muzyki Dawnej w Genewie. Jako solistka współpracuje z zespołami i muzykami ze Szwajcarii, Francji, Meksyku i Polski takimi jak „Elyma”, „Dekameron”, „De Caelis”, „Fin Amor” (Genewa), „Sintagma Musicum”, „Flores Harmonie”, „Ars Nova". Koncertowała m.in. w Operze w Lyonie, Genewie, Lozannie, Operze Narodowej w Meksyku oraz na różnych festiwalach w Polsce, Francji, Szwajcarii, Meksyku, Włoszech.
Barbara Hawling jest absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie (1988). Brała udział w wielu międzynarodowych Mistrzowskich Kursach Muzycznych u znakomitych artystów instrumentalistów i kameralistów, a także dawała koncerty w międzynarodowej obsadzie (m.in. Zurych, Praga, Blankenburg).Od 1992 r. koncertuje z Julietą Gonzalez z repertuarem pieśni wybitnych kompozytorów meksykańskich, hiszpańskich i latynoamerykańskich.
Koncerty będą odbywać się w Miejskim Domu Kultury Andrychów – ul. Szewska 7. Początek zawsze o 19.15. Wstęp wolny.
Koncertom towarzyszyć będzie wystawa „Kraków Jana Pawła II” – fotografie Adama Bujaka. Wernisaż odbędzie się 5 sierpnia o godz. 18.30
Możliwość nabycia książek z autografem Adama Bujaka (m.in. „Tutaj wszystko się zaczęło” – album prezentujący niepublikowane fotografie historyczne z archiwum Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II oraz współczesne zdjęcia Adama Bujaka i jego syna Marcina), a także filmu dokumentalnego „Przyjaciel Boga. 27 lat Pontyfikatu Błogosławionego Jana Pawła II”.
Wystawa ma na celu przybliżenie wszystkich miejsc w Krakowie, które związane są z Karolem Wojtyłą, papieżem Janem Pawłem II. Na fotografiach zostały uwiecznione miejsca szczególnie bliskie Ojcu Świętemu, jak katedra na Wawelu, Kościół św. Floriana, Pałac Arcybiskupów, czy też kamieniołom w Zakrzówku, gdzie Karol Wojtyła pracował podczas okupacji.
Szczególnego charakteru tej wystawie nadaje fakt, że autorem zdjęć jest Adam Bujak, który od lat 60. fotografował Karola Wojtyłę, a po wyborze na papieża towarzyszył mu – jako Janowi Pawłowi II – w jego licznych pielgrzymkach. Jest autorem ponad stu albumów fotograficznych, plakatów i kalendarzy.
Karol Wojtyła, jako uczeń, później ksiądz, biskup i kardynał, wędrował po Beskidzie Żywieckim, Beskidzie Małym i Sądeckim, Tatrach, Gorcach, Pieninach, Beskidzie Niskim, Bieszczadach i Sudetach. Jako Papież bywał częstym gościem w Alpach. Ale najbliższe sercu Papieża były polskie góry, do których powracał podczas pielgrzymek w 1979, 1983, 1995 i w 1997 roku, a w 2002 roku oglądał je z pokładu śmigłowca.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.