Zmarła prof. Anna Sucheni-Grabowska
01 sierpnia 2012 | 14:52 | tk / br Ⓒ Ⓟ
W wieku 92 lat zmarła w Warszawie prof. Anna Sucheni-Grabowska, wybitny historyk czasów nowożytnych, członkini PAN.
Była współzałożycielką Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców, Towarzystwa im. Stanisława ze Skarbimierza i wielu innych dzieł historyczno-wychowawczych i patriotycznych. Pogrzeb prof. Anny Sucheni-Grabowskiej odbędzie się w czwartek, 2 sierpnia w Gidlach koło Radomska.
Prof. Sucheni-Grabowska zmarła 30 lipca nad ranem w swym warszawskim mieszkaniu.
Była wybitnym historykiem czasów nowożytnych, autorką fundamentalnych prac na temat dziejów parlamentaryzmu I Rzeczypospolitej, takich jak: Odbudowa domeny królewskiej w Polsce 1504-1548; Monarchia ostatnich dwu Jagiellonów a ruch egzekucyjny, Społeczność szlachecka a państwo, Spory królów ze szlachtą.
Pani Profesor wychowała całe pokolenia historyków, które widziały w niej swojego mistrza, zarówno jeśli chodzi o profesjonalne kompetencje jak i głębokie osobiste zaangażowanie w działania dla Polski – podkreślają w przekazanym KA wspomnieniu Anna i Jan Żarynowie, którzy zaliczają się do grona uczniów prof. Sucheni-Grabowskiej.
Od sierpnia 1980 r. była aktywną działaczką NSZZ „Solidarność”. W stanie wojennym współtworzyła Studium Kultury Chrześcijańskiej, w sposób szczególny opiekując się nauczycielami. Była współzałożycielką Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców, Towarzystwa im. Stanisława ze Skarbimierza i wielu innych dzieł historyczno-wychowawczych i patriotycznych.
W latach 80. broniła nauczycieli represjonowanych przez ówczesne władze, informowała papieża Jana Pawła II o losie działaczy „Solidarności” Oświaty i Wychowania. Dzięki Jej staraniom wielu historyków otrzymało stypendium naukowe Fundacji Lanckorońskich.
Walczyła o przywrócenie pamięci o św. Jadwidze Królowej. Była inicjatorką wprowadzenia do preambuły ustawy o oświacie zobowiązania o wychowaniu młodzieży w duchu chrześcijańskim i patriotycznym.
„Odeszła Osoba, która swe życie traktowała jako zadanie nie zawężone do aktywności zawodowej, Osoba, która kochała Polskę i jej historię i miłość tę zaszczepiła swoim uczniom. Miała wielki umysł i dar przekonywania do własnych racji. Pozostawała wierna swym przekonaniom mimo więzienia w czasach stalinowskich, czy prób marginalizacji jej dorobku naukowego. Na ludzi, którzy mieli zaszczyt Ją spotkać wywarła ogromny wpływ” – podkreślają Anna i Jan Żarynowie.
„Dziękujemy Ci Anno za wszystkie nauki, których nam udzieliłaś. Szczególnie dzisiaj trudno je przecenić” – kończą swoje wspomnienie o Zmarłej jej uczniowie.
Pogrzeb Pani Profesor Anny Sucheni-Grabowskiej odbędzie się w czwartek, 2 sierpnia, o godz. 13:00 w Gidlach koło Radomska. Poświęcony Jej esej zostanie opublikowny w najbliższym numerze miesięcznika „Na Poważnie”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.