Białystok: zakończył się Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa
29 lipca 2012 | 17:42 | tm Ⓒ Ⓟ
W Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie k. Białegostoku zakończył się XIII Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa obchodzony z inicjatywy organizacji MIVA Polska. Tydzień ten był okazją do przekazania ofiar na środki transportu dla pracujących na wszystkich kontynentach polskich misjonarzy. Uroczystej Mszy św. w intencji kierowców i podróżujących przewodniczył ks. dr Marian Midura, krajowy duszpasterz kierowców.
W homilii ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska, kapłan archidiecezji białostockiej i wieloletni misjonarz w RPA, podkreślał, jak ważna jest modlitwa kierowców i za kierowców. „Tyle wysiłków służb mundurowych, tyle zanoszonych do Boga modlitw, a mimo to wciąż tyle ofiar na drogach. Ale cóżby było, gdyby ich zabrakło? W przeszłości były takie lata, gdy ofiar na drodze było o wiele więcej. Z pewnością więc te wysiłki owocują” – podkreślał.
Ks. Kraśnicki zwrócił uwagę na potrzeby duchownych i świeckich pracujących na misjach. Zachęcał, aby w duchu chrześcijańskiej solidarności wspierać ich w zakupie nieodzownych w ich pracy środków transportu. Przypomniał, że już od dwunastu lat w Tygodniu św. Krzysztofa wierni przekazują 1 grosz za każdy przejechany bezpiecznie kilometr na środki transportu dla misjonarzy.
Wobec rozpoczynającego się wkrótce sierpnia – miesiąca trzeźwości, kaznodzieja apelował o zachowanie abstynencji. „Jest to nie tylko stosowanie się do prawa, ale także postawa odpowiedzialności za siebie i za innych” – mówił.
W uroczystościach w Świętej Wodzie uczestniczyli świeccy misjonarze z Republiki Środkowoafrykańskiej, którzy w darze ołtarza złożyli księgę wdzięczności polskich misjonarzy za okazaną im duchową i materialną pomoc.
Na zakończenie liturgii przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku skierowali do wszystkich kierowców apel o odpowiedzialne zachowanie na drogach, a także bezpieczną, trzeźwą i roztropną jazdę.
Po uroczystościach rozpoczął się festyn rodzinny, przygotowany przy współpracy policji przez MIVA Polska oraz parafię w Świętej Wodzie.
„Tydzień św. Krzysztofa to inicjatywa duszpasterska i społeczna zarazem, która poprzez MIVA łączy w sobie wymiar misyjny i wymiar troski o poprawę jazdy na drogach. Nieustannie promujemy model chrześcijańskiego kierowcy, który na drodze kieruje się miłością” – powiedział KAI dyrektor MIVA.
Tegoroczna, trzynasta edycja Tygodnia św. Krzysztofa odbywała się pod hasłem: „Niesiemy Chrystusa na drogach świata”. Nawiązywała do postaci św. Krzysztofa, który przedstawiany jest na obrazach jako niosący na ramionach Dzieciątko Jezus.
„Każdy misjonarz poprzez swoje nauczanie i świadectwo życia jest niosącym Chrystusa. On przychodzi nie tylko drogami, którymi poruszają się misjonarze, ale także naszymi drogami, którymi podróżujemy. Każdy z nas jest wezwany, aby z Chrystusem iść przez życie i pomagać innym poznać Go i w Niego uwierzyć” – wyjaśniał ks. Kraśnicki.
MIVA jest organizacją na rzecz środków transportu dla misjonarzy (Mission Vehicle Association), która powstała dla potrzeb misyjnych, aby usprawnić pracę misjonarzy i ułatwić im docieranie do ludzi z Ewangelią. Organizuje pomoc w zakupie samochodów, łodzi, motocykli, rowerów a nawet zwierząt pociągowych. Założycielem MIVA jest o. Paweł Schulte OMI. Powstała w Niemczech w Kolonii w 1927 roku.
W powojennych latach zostały założone MIVA Austria, MIVA Szwajcaria, MIVA Holandia i inne. MIVA Polska rozpoczęła swoje istnienie i swoją działalność przy Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. w roku Wielkiego Jubileuszu 2000. W 2011 r. MIVA w 25 krajach zakupiła 43 auta terenowe i osobowe, 1 ambulans, 7 motocykli, 12 rowerów oraz 1 silnik do łodzi, wspierając misjonarzy m.in. w Zambii, Kamerunie, Mozambiku, Peru, Boliwii czy Papui Nowej Gwinei.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.