Abp Fisichella w Kostrzynie: to, co jest mądrością dla świata – jest głupstwem dla Boga
29 lipca 2012 | 13:50 | tk, lk Ⓒ Ⓟ
To, co dla świata jest mądrością, dla Boga jest głupstwem – powiedział w sobotni wieczór w Kostrzynie nad Odrą włoski arcybiskup bp Rino Fisichella. Przewodniczący Papieskiej Rady ds, Nowej Ewangelizacji przewodniczył Mszy św. dla uczestników I Kongresu Nowej Ewangelizacji. W czterodniowym spotkaniu bierze udział ponad 1200 osób, które reprezentują 350 różnych wspólnot, ruchów i grup działających w Kościele.
„Tutaj, dziś wieczorem powtarza się ta sama scena, która widzieliśmy w ewangelii. Jest bardzo dużo osób zgromadzonych wokół Jezusa. On zwraca w ich stronę swoje oczy, I widzi, że czują głód, głód Jego samego” – mówił hierarcha.
Nawiązując do ewangelicznej sceny rozmnożenia przez Jezusa chleba i ryb abp Fisichella tłumaczył: „Kiedy jesteśmy wezwani, by zanieść ewangelię naszym braciom i siostrom, niesiemy wtedy naszą biedą – to, co mamy: pięć chlebów i dwie ryby. Bierzemy tę naszą biedę i wkładamy w ręce Jezusa. Z tak małą ilością Jezus przemienia tą ubogą rzeczywistość i daje do jedzenia tłumowi” – przekonywał hierarcha.
Zachęcając zgromadzonych do dalszego zaangażowania na rzecz nowej ewangelizacji abp Rino Fisichella podkreślał: „Cały czas są ważne słowa z 1 Listu św. Pawła do Koryntian, że jesteśmy silni tylko głupstwem krzyża. To, co dla świata jest mądrością, dla Boga jest głupstwem, To, co dla świata jest możnością, jest słabością dla Boga. Ale to, co jest słabością u człowieka, w rękach Boga przemienia się w moc”.
Hierarcha zwrócił uwagę, że współcześni ludzie szukają pewności i dowodu o charakterze naukowym i podkreślił, że chrześcijanie kierują do świata jedno wezwanie: „że oto ten który umarł – prawdziwie zmartwychwstał”.
Przewodniczący Papieskiej Rady ds, Nowej Ewangelizacji powiedział, iż nie wszyscy rozumieją dziś to wielkie wyzwanie, które jest przed chrześcijaństwem. „Bez Jezusa życie nie ma sensu. Bez Jezusa czeka się tylko na piątek wieczór, aby się tylko zabawić i potem by od poniedziałku wrócić do życia, które nie ma sensu. Prawdziwe i pełne życie nie może być tylko oczekiwaniem na piątkowy wieczór, aby się zabawić. Mamy potrzebę znalezienia sensu, dla tego co robimy. Byleby ta potrzeba pochodziła z naszej wolnej woli” – powiedział abp Fisichella.
Watykański hierarcha zachęcił uczestników Kongresu, by mieli „pełne zaufanie, że nawet z naszą biedą Bóg przemienia dzisiaj świat”, dodając: „On da nam swojego Ducha, abyśmy szli pełni mądrości Ducha do tego świata”.
Przestrzegł też młodych chrześcijan by nie liczyli wyłącznie na siebie. „Musimy być przekonani, że to Duch poprzedza nasze dzieło nowej ewangelizacji i On już przed nami tu przybył. To On nam towarzyszy i mówi, jakich słów powinniśmy używać” – tłumaczył. Wskazywał też, że pracy na rzecz nowej ewangelizacji powinna towarzyszyć postawa Maryi: „Powinniśmy być jak Maryja, by potrafić w każdej chwili ewangelizacji powiedzieć: niech się stanie ze mną to, czego Ty chcesz”.
Przed Mszą św., z uczestnikami Kongresu spotkali się o. Antonello i o. Henrique, ewangelizatorzy z Brazylii. Zachęcali do czytania Pisma Świętego zwracając uwagę, że ma ono moc przemiany człowieka w najtrudniejszej nawet sytuacji życiowej człowieka. „ Jeśli ty czytasz Słowo Boże, Bóg będzie zmieniał twoje życie” – przekonywali.
Na zakończenie ewangelizatorzy z Brazylii zwrócili się do swoich słuchaczy: „Teraz powstań, połóż rękę na ramieniu osoby, która jest po twojej prawej stronie: mój panie, mój Boże, ja ciebie proszę aby ten Kongres był nowym znakiem tutaj w Polsce, znakiem nowego życia. My jesteśmy słabi. Panie Jezu, my jesteśmy po twojej prawej i lewej stronie na krzyżu. Czyń żeby teraz się dokonywało. Ten sam znak, który się wydarzył 2 tysiące lat temu sprawia, żeby wypłynęła z twego najświętszego serca krew i woda. My potrzebujemy tej nowej ewangelizacji, Twego Ducha Świętego! Przyjdź Duchu Święty!”
Rozpoczęty w sobotę w Kostrzyniu I Kongres Nowej Ewangelizacji potrwa do wtorku, 31 lipca. W spotkaniu uczestniczy 350 różnych wspólnot, ruchów i grup ewangelizacyjnych oraz goście z zagranicy.
W Kongresie uczestniczyć będą m.in. abp Józef Michalik – przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, kard. Kazimierz Nycz – metropolita warszawski, bp Edward Dajczak – ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, inicjator i wieloletni rekolekcjonista Przystanku Jezus, a także bp Grzegorz Ryś – przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji i biskup opolski Andrzej Czaja.
Celem kongresu, jak przypomina ks. Artur Godnarski sekretarz Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji, jest spotkanie środowisk ewangelizacyjnych z całej Polski, prezentacja ich działalności i wspólna modlitwa za dzieło nowej ewangelizacji w Polsce. – Kongres ma dać impuls do większego zaangażowania się w nie zarówno duchownych, jak i świeckich. Kościół dziś stoi przed wielkim wyzwaniem, jak ożywić i zapalić ludzi chodzących do Kościoła do tego, aby dzielili się doświadczeniem wiary z osobami, które nie praktykują – zauważa ks. Godnarski.
Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji i Przystanek Jezus można śledzić w Internecie na stronie www.przystanekjezus.pl – Dzięki temu mamy wielu duchowych przystankowiczów z różnych kontynentów – zapewnia rzecznik.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.