Warszawa: zakończyło się VIII spotkanie formacyjne dla kapłanów i świeckich wyjeżdżających na Wschód
28 lipca 2012 | 15:22 | mag Ⓒ Ⓟ
Jesteście posłani do wszystkich ludzi, nie tylko tych którzy chcą słuchać Dobrej Nowiny – podkreślił bp Tadeusz Pikus zwracając się do osób wyjeżdżających do pracy w Kościele katolickim na krajach byłego Związku Radzieckiego. Uroczystą mszą św. w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie zakończyło się VIII-me spotkanie formacyjne dla kapłanów, osób konsekrowanych i wolontariuszy świeckich skierowanych do pomocy Kościołowi katolickiemu na Wschodzie.
Przez trzy dni 20 osób przygotowujących się do wyjazdu do Rosji, Kazachstanu, na Ukrainę i Białoruś mogło poznać warunki społeczno-polityczno-ekonomiczne w jakich przyjdzie im w najbliższym czasie pracować. O kondycji rodziny opowiadała posługująca w Irkucku Barbara Zięba, doświadczeniem prowadzenia Domu Samotnej Matki na Ukrainie podzielił się ks. Roman Kazimierczak, a historię Kościoła katolickiego na Wschodzie przybliżyła s. Ewa Kaczmarek.
Nawiązując do swoich osobistych doświadczeń pracy w Rosji bp Tadeusz Pikus powiedział, że procedura wprowadzania komunizmu, który był wojującym ateizmem, nie tylko zniszczyła tam struktury zewnętrzne Kościoła, ale przede wszystkim duchowe, oraz podstawy moralne i zasady u ludzi, ponieważ potraktowała religię jako zło z punktu widzenia aksjologicznego i uznała ją jako przestępstwo wobec państwa i narodu. I jak dodał – to zaowocowało zniszczeniem człowieka jako jednostki oraz zaburzyło jego zdolności budowania zdrowej wspólnoty międzyludzkiej także w obrębie rodziny.
Przewodniczący Rady Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie zachęcał jednocześnie do prowadzenia tzw. ‘duszpasterstwa otartych drzwi’ oraz postawy ewangelizacyjno-dialogicznej, która uwzględnia istniejące na danym obszarze inne wyznania i religie. Jak zaznaczył – stosunek do człowieka przekłada się na stosunek do Boga. „Ten pogardza człowiekiem kto pogardza Bogiem”.
Zdaniem samych uczestników spotkania zjazd był także okazją integracji środowiska.
Na Wschodzie pracuje obecnie ponad 1 tys. osób, w tym 450 sióstr zakonnych, ponad 400 kapłanów oraz bracia zakonni i osoby świeckie. Jak podkreślił ks. Kryża – największym zadaniem stojącym dziś przed Kościołem katolickim na Wschodzie jest obok pracy duszpasterskiej działalność charytatywna.
Organizatorem spotkania był Zespół pomocy Kościołowi na Wschodzie, działający od 1989 r. przy Konferencji Episkopatu Polski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.