Obraz Cranacha już we Wrocławiu
27 lipca 2012 | 18:29 | ks. sj / br Ⓒ Ⓟ
Namalowany dla katedry wrocławskiej przez Łukasza Cranacha Starszego, jednego z najwybitniejszych malarzy niemieckiego Renesansu obraz „Madonna pod jodłami” zaginiony tuż po wojnie i odnaleziony niedawno w zbiorach anonimowego szwajcarskiego kolekcjonera, został w piątek 27 lipca zwrócony Kościołowi wrocławskiemu.
Uroczystość przekazania obrazu odbyła się w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W imieniu archidiecezji wrocławskiej podziękowanie za uwieńczone sukcesem działania złożył na ręce min. Radosława Sikorskiego i Ambasadora Szwajcarii, bp Andrzej Siemieniewski. Po przewiezieniu do Wrocławia i przeprowadzeniu koniecznych prac konserwatorskich dzieło zostanie udostępnione publiczności.
Obraz „Madonna pod jodłami” powstał w 1510 r. na zamówienie biskupa wrocławskiego Jana V Thurzo. Reprezentuje malarstwo z okresu późnego gotyku niemieckiego z elementami renesansu.
Jak stwierdził minister Sikorski, historia obrazu, zwłaszcza w okresie II wojny światowej i po niej, nadaje się na scenariusz filmu sensacyjnego. Dzieło, które do II wojny światowej znajdowało się w archikatedrze wrocławskiej, po zakończeniu wojny zostało poddane pracom konserwatorskim, które Muzeum Archidiecezjalne zleciło swojemu pracownikowi, ks. Siegfriedowi Zimmerowi. Ten zaś najpierw postarał się o kopię dzieła. Kiedy go zmuszono jako Niemca do wyjazdu z Wrocławia w 1947 r., podmieniwszy obraz, wywiózł ze sobą oryginał, zaś za oryginał przez pewien czas uchodziła kopia. Do dzisiaj znajduje się ona w ekspozycji Muzeum.
W marcu 2012 r. spełniając wolę dotychczasowego właściciela obrazu, pragnącego zachować anonimowość szwajcarskiego kolekcjonera sztuki, Kościół szwajcarski, który uzyskał prawo dysponowania obrazem zdecydował o zwróceniu tego arcydzieła Archikatedrze wrocławskiej.
18 lipca wikariusz generalny diecezji St. Gallen przekazał obraz Cranacha w ambasadzie RP w Bernie prof. Wojciechowi Kowalskiemu, pełnomocnikowi ds. Przemieszczonych i Zagrabionych Dóbr Kultury w MSZ, który na prośbę ks. prof. Józefa Patera dyrektora Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu zajął się formalną stroną sprowadzenia obrazu do Polski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.