Kostrzyn n/Odrą: ponad 1,2 tys. osób na Kongresie Nowej Ewangelizacji
27 lipca 2012 | 15:19 | wm Ⓒ Ⓟ
Ponad 1,2 tys. osób weźmie udział w Pierwszym Ogólnopolskim Kongresie Nowej Ewangelizacji, który trwać będzie od 28 do 31 lipca w Kostrzynie nad Odrą. Będzie on połączony z organizowanym już po raz 13. Przystankiem Jezus, który towarzyszy koncertom rockowym w ramach festiwalu Przystanek Woodstock.
Bp Grzegorz Ryś – przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji uważa, że istotnym celem kongresu jest spotkanie ludzi działających na rzecz nowej ewangelizacji w różnych wspólnotach.
– Pokolenie młodych ludzi w naszej ocenie jest pokoleniem, z którym można i trzeba rozmawiać – podkreśla ks. Artur Godnarski, koordynator Kongresu i Przystanku Jezus.
Wielu uczestników kongresu pozostanie tam do 5 sierpnia, by włączyć się w ewangelizację młodzieży podczas PJ oraz zaprezentować istniejące już dzieła ewangelizacyjne – podkreśla rzecznik Kongresu Monika Przybysz.
Na polu koncertowym w Kostrzynie, obok osób związanych z dziełem ewangelizacji w Polsce, pojawią się goście z zagranicy, w tym przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji abp Rino Fisichella. Przybędą także o. Enrique Porcu i o. Antonello Cadeddu z São Paulo – inicjatorzy wspólnot Przymierze Miłosierdzia.
Jak mówi rzecznik Przystanku Jezus – Robert Kościuszko – ewangelizują wszyscy: świeccy, księża i biskupi. Spośród polskich biskupów do Kostrzyna przybędą m.in. sekretarz generalny Episkopatu bp Wojciech Polak, ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, inicjator i wieloletni rekolekcjonista Przystanku Jezus – bp Edward Dajczak, a także bp Grzegorz Ryś – przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji i biskup opolski Andrzej Czaja. Wydarzeniu patronuje przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik.
Na wszystkich gości czekają debaty, rekolekcje, koncerty muzyki chrześcijańskiej. Kongres będzie największym w Polsce zgromadzeniem ludzi profesjonalnie zajmujących się nową ewangelizacją.
NE to m.in. działalność i dziedzictwo ks. Franciszka Blachnickiego oraz szkół ewangelizacji istniejących w Polsce od ponad 40 lat. Obecnie podejmowane są nowe inicjatywy ewangelizacyjne, takie jak „Mobilna parafia” czy „Każdy tata czyta dzieciom”.
NE jest możliwa wtedy, gdy do współpracy włączają się wspólnoty ludzi świeckich. Taką działalnością zajmuje się od wielu lat ponad 300 wspólnot w Polsce. – I Kongres Nowej Ewangelizacji to okazja do ich spotkania, wspólnego przeżycia religijnego i zwrócenia uwagi na ich obecność w Kościele – podkreśla bp Ryś.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.