Kęty: pojadą do Fatimy przez Santiago de Compostela na rowerach
22 lipca 2012 | 20:33 | rk Ⓒ Ⓟ
Sześć osób – w tym ksiądz, ratownik GOPR i oazowicze – rozpocznie 23 lipca w Kętach na Podbeskidziu pierwszy etap rowerowej pielgrzymki do portugalskiego sanktuarium w Fatimie przez hiszpańskie sanktuarium św. Jakuba – Santiago de Compostela.
Rowerzyści-pielgrzymi, wśród, których są 3 dziewczyny, wyruszą w poniedziałek busem do Lourdes we Francji. 25 lipca, w święto patrona pielgrzymów, wsiądą na jednoślady, by przemierzyć około 2 tys. kilometrów.
Pomysłodawcą rowerowej pielgrzymki jest ks. Zygmunt Mizia z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kętach, który rok temu w 8-osobowej grupie rowerzystów pielgrzymował do Santiago de Compostela. „To było moje marzenie, by w jedne tylko wakacje być w trzech sanktuariach maryjnych Europy: na Jasnej Górze, w Lourdes i w Fatimie. Kolejność odwiedzin tych miejsc będzie trochę inna” – zaznacza.
43-letni kapłan podkreśla, że Camino del Nord jest teoretycznie drogą łatwiejszą, ale też obfituje w trudności. „Spodziewamy się mniej ludzi niż na francuskiej drodze, pobliże Oceanu też swoje robi. Część tej trasy nie jest przygotowana na rowery, no i schroniska dla pielgrzymów nie są tam tak często spotykane” – dodaje.
Aby przygotować się do rowerowej pielgrzymki, każdy z uczestników w ciągu kilku ostatnich miesięcy pokonał na dwóch kółkach około 1000 kilometrów. „Przygotowani jesteśmy na zimne poranki. Mamy nieprzemakalne kurtki, czapki. Wiemy po zeszłorocznych doświadczeniach, że pogoda lubi zaskakiwać. Tym razem nie zamierzamy się też ścigać z czasem. Wieziemy ze sobą liczne intencje i chcemy, by było to dla nas przeżycie duchowe” – zaznacza.
Pielgrzymi wyruszą na rowerach z Lourdes drogą do Irun nad Zatoką Biskajską. Stamtąd drogą północną podążą do sanktuarium Jakubowego, a następnie wzdłuż wybrzeża, drogą powrotną portugalskim Camino, do Fatimy.
Istniejący już od ponad 1000 lat szlak pielgrzymkowy nazywany Camino de Santiago – Drogą św. Jakuba – to jedna z najważniejszych chrześcijańskich dróg pielgrzymkowych, obok szlaków wiodących do Rzymu i Jerozolimy. Tradycja mówi, że ciało apostoła św. Jakuba (Większego) przewieziono łodzią do północnej Hiszpanii i pochowano w miejscu, w którym dziś leży miasto Santiago de Compostela. Do tego miejsca, znajdującego się w Galicji w północno-zachodniej Hiszpanii prowadzi wiele pątniczych dróg, oznaczonych „muszlą św. Jakuba”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.