Święty Krzyż: wykład o "Kazaniach Świętokrzyskich", które …zaśpiewa Józef Skrzek
22 lipca 2012 | 19:05 | apis Ⓒ Ⓟ
Na temat historii i znaczenia dla literatury polskiej "Kazań Świętokrzyskich" swoją wiedzą naukową dzielił się 22 lipca br. w klasztorze świętokrzyskim z pielgrzymami i turystami prof. Krzysztof Bracha z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Wykład był wprowadzeniem w klimat koncertu podczas którego Józef Skrzek, lider kultowego zespołu SBB zaśpiewa cały tekst kazań we wrześniu br. w kościele na Świętym Krzyżu.
Spotkanie z prof. Brachą odbyło się po Mszy św. z inicjatywy superiora o. Zygfryda Wiechy OMI i dyrektora Kieleckiego Oddziału TVP.
– Był czas, kiedy Biblioteka Świętokrzyska Opactwa Świętokrzyskiego w swych licznych zbiorach zawierała całą wiedzę ówczesnej Europy, by wspomnieć choćby kronikę Wincentego Kadłubka, Rocznik Świętokrzyski, Statuty Kazimierza Wielkiego. Niewątpliwie najcenniejszym, najsłynniejszym skarbem były "Kazania Świętokrzyskie" napisane przez anonimowego mnicha – mówił prof. Krzysztof Bracha.
Naukowiec zwracał uwagę, że Kazania stanowią narodową relikwię języka polskiego, a dziś – najcenniejszy skarb Biblioteki Narodowej, zabezpieczony w skarbcu o numerze 8001. Nie wiemy, kiedy i gdzie powstały "Kazania Świętokrzyskie". Najprawdopodobniej w połowie XIV wieku, bądź też mogą być kopią tekstu pochodzącego z XIII wieku. Tekst kazań jest nietuzinkowy, to arcydzieło – podkreślił prof. Bracha.
Uczony uczestniczył w przygotowaniu tekstu "Kazań Świętokrzyskich" dla Józefa Skrzeka, który zaśpiewa je we wrześniu br. podczas Mszy św. w świętokrzyskim kościele pw. Trójcy Przenajświętszej. Profesor skorzystał z transliteracji zabytkowego utworu dokonanej przez prof. Wiesława Wydrę z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i transkrypcji tekstu kazań dokonanego przez prof. Wacława Twardzika z Krakowa.
Podczas wykładu profesor odczytał fragment Kazania na Boże Narodzenie. Natomiast Kazanie na dzień św. Katarzyny, które zachowało się prawie w całości, zaprezentował aktor kieleckiego Teatru im. Stefana Żeromskiego Marcin Brykczyński.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.