Assistance św. Krzysztofa
22 lipca 2012 | 15:04 | apis / pm Ⓒ Ⓟ
Ponad 300 pojazdów poświęcono podczas zorganizowanego po raz pierwszy festynu pt. „Assistance św. Krzysztofa”, który odbył się w pustelni Złotego Lasu w Rytwianach w województwie świętokrzyskim.
Podczas imprezy, na którą przybyło ponad 2 tys. osób, odbył się pokaz gaszenia płonących pojazdów oraz wydobywania ofiar wypadku z rozbitego samochodu.
Festyn poprzedziła Msza św. w pokamedulskim klasztorze w intencji bezpiecznej jazdy. Przewodniczył jej ks. Krzysztof Barański, proboszcz parafii w Wiśniowej, który w kazaniu mówił o konieczności relacji duchowej kierującego pojazdem z Bogiem. Kaznodzieja podkreślił jednak, że przede wszystkim dużo zależy od umiejętności i przygotowania się do kierowania pojazdem, w myśl przysłowia „strzeżonego Pan Bóg strzeże”.
Po Eucharystii kapelan policjantów w towarzystwie komendanta powiatowego policji w Staszowie jadąc odkrytym, terenowym samochodem poświęcił kierowców i ich pojazdy (samochody, motocykle i rowery).
Uczestnicy festynu brali udział w licznych konkursach, a kierowcy o imieniu Krzysztof zostali wyróżnieni mandatem zaufania. Nagrody ufundowali m.in.: wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka – Koruba, PZU i firma Blachy Pruszyński.
Dla gości klasztorna kuchnia przygotowała specjalne smakołyki, w tym. „podpłomyki kamedulskie”.
Z uwagi na duże zainteresowanie festyn będzie kolejne edycje – zapowiada w rozmowie z KAI ks. Wiesław Kowalewski, dyrektor Pustelni Złotego Lasu, który nie kryje radości z zainteresowania imprezą kierowców z całej Polski. Najwięcej rejestracji było z Warszawy i Łodzi.
Kościół pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Rytwianach został poświęcony 27 września 1637 r. Pokamedulski, XVII-wieczny zespół klasztorny Pustelnia Złotego Lasu jest otwartym dla wszystkich, miejscem wewnętrznego wyciszenia oraz duchowego i fizycznego odpoczynku.
Pustelnia służy jako ośrodek rekolekcyjno-formacyjny, realizujący ideę „Salus per Silentium” („Zdrowie przez Ciszę”). Bardzo często i chętnie przybywają tu kapłani z całego kraju na rekolekcje indywidualne i rekolekcje w ciszy.
Pielgrzymom i turystom Pustelnia Złotego Lasu umożliwia m.in. zwiedzanie barokowego kościoła i galerii kamedulskiej oraz zapoznanie się z europejskim szlakiem kamedulskim. Klasztory kamedułów wyrosły na bazie Reguły św. Benedykta, założyciela zakonu benedyktyńskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.