Bp Greger: odpoczynek jest naszą moralną powinnością
22 lipca 2012 | 13:28 | rk Ⓒ Ⓟ
O ostrożność, rezygnację z brawury na szosach oraz o kierowanie pojazdami zawsze w stanie trzeźwym zaapelował w niedzielę w Rychwałdzie koło Żywca bp Piotr Greger. Wskazał też, że wakacyjny wypoczynek jest moralną powinnością człowieka. Do maryjnego sanktuarium w Rychwałdzie pielgrzymowali egzaminatorzy, instruktorzy i kierowcy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD) w Bielsku-Białej.
W homilii biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej zaznaczył, że Jezus uczył swoich uczniów umiejętności wycofania na ubocze i pozostawienia swoich codziennych obowiązków, oraz sam dawał przykład, gdy często odchodził na miejsce samotne.
„Warto to dobrze zrozumieć i odnieść do naszego życia. Naśladujemy Jezusa nie tylko w Jego głoszeniu Ewangelii, w Jego służbie dla ludzi, w Jego byciu dla innych, ale także w tej – skądinąd niełatwej – umiejętności wycofania się na pewien dystans wobec zadań codzienności. Tu nie chodzi o lekceważenie ludzi czy porzucenie wspólnoty, lecz o taką umiejętność bycia na osobności, by potem jeszcze skuteczniej służyć innym ludziom” – mówił bp Greger.
Kaznodzieja ocenił, że współcześni ludzie, w większości zapracowani i przemęczeni, często nie potrafią tęsknoty za odpoczynkiem zamienić w prawdziwy odpoczynek, zaś w pogoni za statusem materialnym ‘wzięli ślub’ ze swoją pracą zawodową. Tymczasem, podkreślał, odpoczynek "jest naszą moralną powinnością".
Hierarcha zaznaczał, że wolny czas nie jest ucieczką od świata, lecz powinien być okazją, by człowiek przez wewnętrzne wyciszenie potrafił zostać z Bogiem sam na sam w modlitwie.
„Nie ma bowiem życia chrześcijańskiego bez modlitwy i wewnętrznego wyciszenia. Umieć się wyciszyć, aby się modlić – to zawsze jest i będzie tajemnica prawdziwie chrześcijańskiego życia, od którego nigdy nie ma wakacji” – podkreślał.
Po liturgii bp Greger, przyzywając wstawiennictwa św. Krzysztofa, patrona kierowców i wszystkich podróżujących, poświęcił liczne pojazdy ustawione wokół świątyni. Biskup przypomniał, że od każdego z uczestników ruchu drogowego zależy wspólne bezpieczeństwo. „Nikt z nas nie chce słyszeć o kolejnych wypadkach na drogach, gdzie giną ludzie, a wielu z nich na stale zostaje naznaczonych kalectwem. Statystyki w tym względzie są często porażające” – mówił apelując, by nie zasiadać za kierownicą po spożyciu alkoholu.
Dyrektor WORD Edward Płonka podkreślił w rozmowie z KAI, że zorganizowana po raz 14. pielgrzymka była swoistym podsumowaniem tegorocznych działań ośrodka, mających na celu promocję bezpieczeństwa na drogach.
Podczas uroczystości kierowcy wraz z rodzinami zostali zawierzeni Bożej Opatrzności przez wstawiennictwo Matki Bożej Rychwałdzkiej.
Ośrodek kultu maryjnego w Rychwałdzie powstał w 1644 r. Jego źródłem był cudowny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus na ręku, namalowany na lipowej desce w XV wieku. Wizerunek cieszył się czcią wiernych od samego początku. Powszechnie uważano Matkę Bożą Rychwałdzką za Patronkę i Opiekunkę Żywiecczyzny. 18 lipca 1965 r. odbyła się uroczysta koronacja Cudownego Obrazu. Dokonali jej Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński i abp Karol Wojtyła.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.