Dyrektor Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu: Edyta Stein uczy poszukiwać wolności
20 lipca 2012 | 15:58 | rk Ⓒ Ⓟ
Tym wydarzeniem chcemy zwrócić uwagę Europie na człowieka, który szuka wolności – tak o uroczystych obchodach 70. rocznicy śmierci św. Teresy Benedykty od Krzyża, patronki Europy, mówi ks. Jan Nowak, dyrektor Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. W modlitwie 9 sierpnia udział wezmą m.in. pasterze 8 diecezji z trzech krajów Europy, na terenie których żyła Edyta Stein, a Mszy św. przy pomniku ofiar w byłym obozie niemieckim Auschwitz-Birkenau II przewodniczyć będzie prymas Węgier, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europejskich, kard. Péter Erdő.
Jak zauważa ks. Nowak, Edyta Stein, która w wieku 14 lat świadomie i z własnej woli przestała się modlić, w sposób szczególny potrafi pokazać, czym jest poszukiwanie wolności i prawdy. „Ona nie traciła zapału, przemierzając z niezwykłą odwagą drogę filozofii i dlatego została ostatecznie wynagrodzona. Można powiedzieć, że została zdobyta przez prawdę. Odkryła bowiem, że prawdą dla niej jest Jezus Chrystus. Od tej pory wcielone Słowo Boga stało się dla niej wszystkim. Często mówi się o konwersji Edyty Stein, rzadko natomiast wspomina się o jej poszukiwaniach” – zaznacza ksiądz, zwracając uwagę, że świadectwo życia karmelitanki przypomina, że „Bóg ogarnia nas swoją obecnością wcześniej zanim sobie to uświadamiamy”.
„Podczas tych uroczystości, chcemy zwrócić uwagę na taki sposób dokonywania wyborów i szukania wytrwałości i wolności, sięgając po pomoc Pana Boga, nawet jeśli nie uświadamiamy sobie, że takiej pomocy potrzebujemy” – dodaje ksiądz.
Wśród hierarchów, którzy wezmą udział w rocznicowych uroczystościach będą m.in. przedstawiciele diecezji, na terenie których żyła Edyta Stein. Z Niemiec przyjadą: ordynariusz diecezji Kolonia, kard. Joachim Meisner; ordynariusz diecezji Münster, bp Felix Genn; ordynariusz diecezji Hildesheim, bp Norbert Trelle oraz ordynariusz diecezji Speyer, bp Karl-Heinz Wiesemann.
Holenderską diecezję Roermond, na terenie której św. Teresa Benedykta przebywała w karmelitańskim klasztorze w Echt tuż przed deportacją do Auschwitz, reprezentował będzie ordynariusz bp Frans Jozef Marie Wiertz. Lubliniec, miejsce związane z dzieciństwem Edyty Stein, reprezentować będzie natomiast ordynariusz diecezji gliwickiej, bp Jan Kopiec, a Wrocław, gdzie święta przyszła na świat i przez długi czas mieszkała oraz studiowała – metropolita wrocławski, abp Marian Gołębiewski.
Gospodarzem modlitewnego spotkania będzie bp Tadeusz Rakoczy ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej, obejmującej tereny byłego obozu niemieckiego, gdzie karmelitanka została zagazowana, a jej ciało spalone.
Program sierpniowych uroczystości obejmuje Drogę Modlitewną wzdłuż rampy w byłym obozie Birkenau, która ma być symbolicznym udziałem w ostatniej drodze Edyty Stein. To wydarzenie przygotowano wspólnie z Polską Radą Chrześcijan i Żydów.
Po liturgii, przy Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu odbędzie się musical „Śladami Edyty Stein”, przygotowany wspólnie przez szkoły im. Edyty Stein z Paderborn w Niemczech oraz z Lublińca. Na uroczystości do Oświęcimia przyjadą też m.in. przedstawiciele Towarzystw im. Edyty Stein z Niemiec i Austrii oraz pielgrzymi z Ukrainy i Rosji.
Organizatorem uroczystości są: Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie oraz Krakowska Prowincja Karmelitów Bosych. Bezpośrednio przed uroczystościami pod hasłem "Edyta Stein łączy" w dniach od 7 do 9 sierpnia odbędą się międzynarodowe rekolekcje w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.