Łękawica: gmina zbiera pamiątki po spalonym kościele
20 lipca 2012 | 13:23 | rk Ⓒ Ⓟ
Władze gminy Łękawica szukają fotografii i dokumentów związanych z jedną najpiękniejszych świątyń na Żywiecczyźnie, która spłonęła doszczętnie prawie 20 lat temu. Pochodzący z połowy XVI wieku, kościół pw. św. Michała Archanioła ze względu na swą architekturę, a także wyposażenie wnętrza, należał do jednych z najcenniejszych zabytków w tej części Polski.
Gminna Biblioteka Publiczna w Łękawicy postanowiła zebrać jak największą dokumentację dla przyszłych pokoleń i poprosiła o pomoc w zgromadzeniu materiałów. Samorządowcy proszą o udostępnienie fotografii lub innych form dokumentacji związanych ze spaloną świątynią. Materiały zostaną zeskanowane i oddane właścicielom, a na ich podstawie powstanie pamiątkowa publikacja.
Kościół w Łękawicy spłonął w nocy z 26 na 27 październiku 1992 roku. Był on świątynią parafialną dla około 4 tys. mieszkańców – Łękawicy, Łysiny, Kocierza i Okrajnika. Zaraz po pożarze biskup Tadeusz Rakoczy odprawił na pogorzelisku Mszę św. i zaapelował do mieszkańców diecezji o wsparcie budowy nowego kościoła. Nowa świątynia powstała w ciągu 5 lat.
Spalona świątynia została wybudowana w XVI wieku. Była kościołem drewnianym, jednonawowym, konstrukcji zrębowej, orientowanym, zbudowanym w stylu późnogotyckim. Wewnątrz znajdowały się m.in. polichromia późnorenesansowa z 1630 r. autorstwa prawdopodobnie Fabiana Sobinowicza, sceny Męki Pańskiej i Sądu Ostatecznego, postacie Ewangelistów i świętych Krzysztofa, Jadwigi, Dawida i Sebastiana, uzupełnionych dekoracją roślinną. Ołtarz główny pochodził z 1713 r.
Jedyną pozostałością po spalonym kościele jest grota z figurą Matki Boskiej Różańcowej, stojąca nieopodal miejsca, w którym stała ta perła drewnianej architektury sakralnej.
Z parafii w Łękawicy pochodzi o. Michał Tomaszek, franciszkanin zamordowany na misjach w Peru przez terrorystów „Świetlistego Szlaku” wraz z drugim zakonnikiem Zbigniewem Strzałkowskim.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.