Jędrzejów: w podziemiach opactwa cystersów wystawa o kard. Sapieże
19 lipca 2012 | 21:40 | dziar Ⓒ Ⓟ
W podziemiach archiopactwa cystersów w Jędrzejowie czynna jest w wakacje wystawa o kard. Adamie Stefanie Sapieże, metropolicie krakowskim, protektorze Karola Wojtyły. Jest to pierwsza ekspozycja w wyremontowanych podziemiach klasztoru.
Wystawa „Kardynał Adam Stefan Sapieha: człowiek, duszpasterz, mąż stanu” składa się z 20 tablic z fotogramami i materiałami tekstowymi na temat życia, działalności i osobowości kardynała Sapiehy, pogrupowanych chronologicznie.
Zaprezentowano m.in. zdjęcia z archiwum rodzinnego Sapiehów, z czasów studiów teologicznych przyszłego metropolity krakowskiego w Innsbrucku i z jego pasterskiej posługi w Krakowie. Organizatorem wystawy jest krakowski oddział IPN.
„Udało nam się znaleźć wątek jędrzejowski w życiu Kardynała. Kard. Sapieha przewodniczył u nas odpustowi ku czci św. Wincentego Kadłubka tuż po zakończeniu II wojny światowej, z udziałem 40 tys. Wiernych. W historii naszego archiopactwa był to największy odpust” – mówi KAI przeor jędrzejowski o. Bernard Kurbiel.
Kardynał Adam Stefan Sapieha żył w latach 1867-1951. W latach 1911-1951 był biskupem krakowskim (od 1925 r. arcybiskupem metropolitą). Obdarzony przydomkiem Księcia Niezłomnego, jest przez historyków uznawany za jedną z czołowych postaci w dziejach Kościoła polskiego I połowy XX wieku. W czasie I i II wojny światowej nie opuścił miasta organizując wszechstronną pomoc dla ludności cywilnej. To w jego pałacu znalazł schronienie m.in. kleryk Karol Wojtyła. W 1946 r. został kreowany kardynałem.
Wystawa o kard. Sapieże jest prezentowana w salach ekspozycyjnych dawnych kilku piwnic pod klasztorem, ostatnio wyremontowanych i zaadaptowanych na cele muzeum. Wraz z kawiarenką są one czynne od Bożego Narodzenia 2011 r. Cystersi w najbliższym czasie planują tam wystawę o historii ziemi jędrzejowskiej oraz o dziejach klasztorów cysterskich w Polsce.
Historia archiopactwa jędrzejowskich cystersów sięga w XII wiek. Ojcowie przybyli tu z burgundzkiego opactwa Morimond.
Opactwo pełni także funkcję sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka (1160-1223), który zrezygnował z biskupstwa krakowskiego i został cystersem w Jędrzejowie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.