Kraków: konferencja „Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej” – zapowiedź
18 lipca 2012 | 15:31 | led Ⓒ Ⓟ
Chrześcijańskie oczekiwania wobec kształtu Europy – to główny temat tegorocznej konferencji z cyklu „Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej”, która 14 września rozpocznie się w Tomaszowicach koło Krakowa. „Chcemy się wspólnie zastanowić także nad tym, co sami chrześcijanie jako obywatele mogą i powinni w sposób twórczy wnieść jako swój nieodzowny wkład we wspólne dziedzictwo europejskie” – powiedział KAI ks. prof. Władysław Zuziak, rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II (UPJP2) i członek komitetu organizacyjnego.
Międzynarodowa konferencja z cyklu „Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej" odbędzie się po raz dwunasty. W spotkaniu udział wezmą m.in. przewodniczący parlamentu Włoch prof. Rocco Buttiglione, b. przewodniczący Komisji Europejskiej Jacques Santer i Elmar Brok, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych w Parlamencie Europejskim.
Konferencja rozpocznie się 14 września o godz. 11, a otworzą ją kard. Stanisław Dziwisz, bp Tadeusz Pieronek, przewodniczący komitetu organizacyjnego oraz marszałek Małopolski Marek Sowa. Zaplanowano także wystąpienie premiera Donalda Tuska oraz abp. Celestino Migliore, nuncjusza apostolskiego w Polsce.
Podczas konferencji odbędzie się sesja pt. „Jaki kształt polityczny przyjmie UE – czy koncepcja ”ojców Europy” jest nadal aktualna?”. Podczas niej głos zabierze Joseph Daul, przewodniczący Frakcji EPL w Parlamencie Europejskim i Władysław Bartoszewski, Sekretarz Stanu, Pełnomocnik ds. Dialogu Międzynarodowego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP.
Następnie zaplanowano dyskusję, w której udział weźmie Romana De Gasperi z Fundacji Alcide de Gasperi’ego w Rzymie, dr Jacek Saryusz-Wolski, przewodniczący Klubu PO-PSL w Grupie EPL (Chrześcijańscy Demokraci) w Parlamencie Europejskim, a także dr Patrick Adenauer, polityk CDU, wnuk kanclerza RFN Konrada Adenauera.
W ramach wydarzenia odbędzie się prezentacja książki "Die christlichen Werte der Demokratie" ("Wartości chrześcijańskiej demokracji") dr. Norberta Neuhausa und Horsta Langesa. Słowo wprowadzenia wygłosi Jacques Santer, przewodniczący Fundacji Roberta Schumana w Luksemburgu, b. przewodniczący Komisji Europejskiej.
W pierwszym dniu konferencji odbędzie się również sesja „Świeckość – wartość czy zagrożenie?”, a referat pt. "Ewolucja pojęcia laicite" wygłosi prof. Rocco Buttiglione, wiceprzewodniczący Parlamentu Włoch. A wystąpienie pt. "Świeckość i religia – dwa nieodzowne faktory dobra wspólnego" wygłosi ks. prof. Libero Gerosa, dyrektor Instytutu Prawa Kanonicznego i Porównawczego Religii w Lugano. Z kolei reżyser Krzysztof Zanussi będzie mówił na temat sacrum i profanum w sztuce.
Na koniec odbędzie się dyskusja, którą poprowadzi Maciej Gajek z religia.tv. Pierwszy dzień konferencji zakończy msza św. w kościele mariackim, której przewodniczyć będzie kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.
W kolejnym dniu spotkania uczestnicy będą rozmawiać na temat oczekiwań wobec kształtu Europy i chrześcijańskiej wizji przyszłości Europy. Referaty wygłoszą: Elmar Brok, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych w Parlamencie Europejskim i Jarosław Gowin, Minister Sprawiedliwości RP. Natomiast w dyskusji udział weźmie prof. Marcin Król, filozof i historyk idei z Uniwersytetu Warszawskiego, Zbigniew Derdziuk, prezes ZUS, Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny miesięcznika "Więź".
Konferencja zakończy się wystąpieniami ks. prof. Władysława Zuziaka, rektora UPJP2 i dr. Christiana Schmitza, dyrektora Fundacji Konrada Adenauera w Polsce, którzy podsumują tegoroczne spotkanie.
„Oblicze współczesnej Europy zostało wypracowane przez wiele pokoleń różnych narodów mających swoja kulturę, religię i osiągnięcia cywilizacyjne. Współczesną Europę ukształtowała zarówno kultura grecko-rzymska, jak i chrześcijaństwo, islam oraz tradycja laicka” – powiedział KAI ks. prof. Zuziak.
Rektor UPJP2 przypomina, że chrześcijanie mieli duży wkład w budowę i tworzenie całego dziedzictwa Europy. Dlatego, w obecnej sytuacji społeczno-politycznej, jako obywatele poszczególnych, państw maja prawo − podobnie jak wyznawcy innych religii − do wyrażenia swoich poglądów i promowania wyznawanych wartości w celu dalszego budowania trwałego dobra wspólnego Europy.
„Tymczasem w dobie sekularyzacji mamy wrażenie, że głos chrześcijan, oparty na prawie naturalnym, często nie jest respektowany czy dopuszczany do debaty publicznej z powodu tzw. neutralności aksjologicznej. Może jest i tak, że to sami chrześcijanie, poprzez swoich przedstawicieli w parlamencie czy innych instytucjach, są za mało obecni i zdecydowani w swoich poglądach” – podkreślił rektor UPJP2.
„Dlatego w czasie najbliższej konferencji chcemy się wspólnie zastanowić nie tylko nad chrześcijańskimi oczekiwaniami wobec kształtu przyszłej Europy, ale i nad tym, co sami chrześcijanie jako obywatele mogą i powinni w sposób twórczy wnieść jako swój nieodzowny wkład we wspólne dziedzictwo europejskie” – uważa ks. prof. Zuziak.
Jego zdaniem tożsamość Europy wiąże się z respektowaniem we właściwych proporcjach wartości rożnych religii i kultur i z zachowaniem zasad demokratycznych. "Pamiętajmy jednak, że nie jesteśmy w stanie budować demokratycznego państwa prawa czy wspólnej Europy bez respektowania podstawowych wartości, takich jak sprawiedliwość, prawo do życia czy prawo do wolności religijnej, o których chrześcijaństwo wciąż mówi” – zaznacza rektor UPJP2.
Konferencja odbędzie się w Centrum Konferencyjnym "Dwór w Tomaszowicach". Inicjatorem tych konferencji jest bp Tadeusz Pieronek. Organizatorami wydarzenia są: Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Fundacja Konrada Adenauera, Fundacja Roberta Schumana w Luksemburgu, grupa EPL. Szczegółowy program znajduje się na stronie www.kosciol-europa.org.pl
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.