Sandomierz: 19 kandydatów na księży zdało egzamin wstępny do WSD
12 lipca 2012 | 16:14 | apis Ⓒ Ⓟ
19 kandydatów do kapłaństwa zdało 11 lipca br. egzamin wstępny do sandomierskiego Wyższego Seminarium Duchownego. Nowi studenci rozpoczną 16 sierpnia br. okres przygotowawczy (propedeutyczny), mający na celu m.in. pogłębione refleksji nad słusznością podjętej decyzji o wstąpieniu do seminarium.
Sprawdzian z wiedzy religijnej poprzedziła wcześniejsza rozmowa z ks. Janem Biedroniem, rektorem uczelni oraz rejestracja na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.
Statystyki seminaryjne wskazują, że podobnie jak w ubiegłych latach, liczba młodzieńców, którzy zdecydowali się na studiowanie w sandomierskim seminarium oscyluje na podobnym stałym poziomie.
Podczas okresu propedeutycznego, który rozpocznie się w połowie sierpnia w Sandomierzu, położony zostanie szczególny akcent na formację duchową oraz przygotowanie do życia we wspólnocie. Spotkania i wykłady wprowadzające będą miały na celu wyrównanie zróżnicowania wśród kandydatów w wychowaniu religijnym, duchowym oraz zdobycie dojrzałości ludzkiej i integracji osobowej oraz przygotowanie do konkretnej formacji intelektualno-duchowej.
Historia sandomierskiego Wyższego Seminarium Duchownego sięga 1819 r., gdy ówczesny ordynariusz sandomierski bp Szczepan Hołowczyc podjął starania o jego utworzenie. Udało się to jego następcy bp. Adamowi Prosperowi Burzyńskiemu w 1820 roku.
Obecnie rektorem jest WSD jest ks. Jan Biedroń. Kształci się tu ok. 70 alumnów. W tym roku wyświęconych zostało 12 neoprezbiterów. W seminarium działają liczne koła: misyjne, sportowe, Caritas, oazowe, KSM, trzeźwościowe, krwiodawstwa, "Pro Life", przyjaciół Radia Maryja, "Głuchoniemi" oraz Klerycki Krąg Harcerski.
Formacja seminaryjna prowadzona jest na czterech poziomach – intelektualnym, duchowym, ludzkim, duszpasterskim i trwa 6 lat.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.