Zespoły cygańskie zjechały do Gorzowa Wielkopolskiego
06 lipca 2012 | 14:12 | wm Ⓒ Ⓟ
Wieczorną Mszą św. w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim, pod przewodnictwem krajowego kapelan Romów ks. Stanisława Opockiego, 5 lipca zainaugurowane zostały XXIV Międzynarodowe Spotkania Zespołów Cygańskich.
Ks. Stanisław Opocki w kazaniu szczególną uwagę zwrócił na pielęgnowane tradycje rodzinne w kulturze cygańskiej, mówił, że rodzina romska oparta jest na instytucji małżeństwa, a więź plemienna wynika z szacunku dla starszych. Kapłan zwrócił uwagę na gościnność, solidarność w czasie choroby a także na pamięć i szacunek okazywany zmarłym.
„Patrząc na Romów, uczmy się od nich tych wartości, szacunku dla rodziny, dla starszych, życzliwości do innych oraz wzajemnej pomocy” – powiedział kapelan Cyganów.
O tożsamości narodu decyduje kultura, którą naród wytworzył: muzyka, taniec folklor i obyczaje. Gdy patrzymy na romski folklor to znikają uprzedzenia a rodzi się braterstwo dzięki tej wielkiej kulturze, którą tworzą Romowie. Tu w Gorzowie szczególnie rozwijana przez Ewę i Edwarda Dębickich. Dzięki temu, że w Gorzowie bardziej znana jest kultura i romskie obyczaje, nie ma tu konfliktów i ekscesów – zauważył ks. Stanisław Opocki, wspominając także to, że Romowie nie mają swego państwa a ich życie często było udręką, ale dzięki kulturze ich los jest także radosny. Ks. Opocki jest kapelanem Romów od ponad 20 lat, stwierdził, że nigdy nie spotkał Roma ateisty.
Przed ołtarzem w katedrze gorzowskiej ustawiony był obraz bł. Zefiryna, który zwany jest adwokatem ubogich, zaliczony został przez Jana Pawła II w poczet błogosławionych. Zginął w 1936 r. w walce bratobójczej w Hiszpanii śmiercią męczeńską z różańcem w ręku i okrzykiem: „Niech żyje Chrystus Król”, oddając życie za księdza.
Przed rozpoczęciem liturgii wiersze Papuszy – gorzowskiej poetki cygańskiej deklamował aktor Stanisław Jaskółka, pieśni dziękczynne śpiewał cygański artysta Witt Michaj.
W nabożeństwie uczestniczyli m.in artyści cygańscy, gorzowscy Romowie, przedstawiciele Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego i mieszkańcy miasta.
Po Mszy św. na „Scenie Letniej” Teatru im. Juliusza Osterwy Edward Dębicki, inicjator Międzynarodowych Spotkań Cygańskich w Gorzowie Wlkp. promował swoją książkę pt. „Ptak Umarłych II”. W tym roku kompozytor i poeta, działający od lat na rzecz tworzenia i popularyzacji kultury cygańskiej, został uhonorowany przez ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego złotym medalem Gloria Artis
Koncerty muzyczne odbywać się będą w nowoczesnym amfiteatrze. Imprezie towarzyszyć będą koncerty na bulwarze i spotkania z mieszkańcami miasta. Impreza potrwa do 8 lipca.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.