Ekumeniczny głos wsparcia dla unijnej polityki spójności
06 lipca 2012 | 12:47 | pb / rk Ⓒ Ⓟ
Kościoły i ich organizacje wnoszą fundamentalny wkład w infrastrukturę społeczną Europy – przekonanie takie wyrazili: Sekretariat Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) i jej ekumeniczni partnerzy.
Włączając się w trwającą dyskusję w Parlamencie Europejskim nt. przyszłości polityki spójności Unii Europejskiej, zadeklarowali dla niej swe wsparcie.
W ogłoszonym 5 lipca wspólnym stanowisku podkreślili, że polityka regionalna jest wyrazem solidarności w łonie UE. Kościoły są przekonane, że europejska polityka regionalna ma kapitalne znaczenie dla osiągnięcia spójności, o której mówi Traktat o Unii Europejskiej, szczególnie w tych trudnych chwilach, gdy proces unifikacji europejskiej został wystawiony na ciężką próbę.
Odnosząc się do roli Kościołów w europejskiej polityce spójności dokument głosi, że Kościoły i ich instytucje są kluczowymi aktorami w dziedzinie współpracy ponadnarodowej, kultury i inkluzji społecznej. Ponad granicami narodowymi przyczyniają się do spójności w Europie.
Podając konkretne przykłady działań Kościoła ponad granicami państwowymi, prowadzenie przez nie dzieł wychowawczych, opiekuńczych i wspieranie kultury, COMECE i jej ekumeniczni partnerzy wnioskują do instytucji UE o branie tej kluczowej roli Kościołów pod uwagę w wypracowywanych obecnie regulacjach i rozporządzeniach w sprawie polityki spójności.
Pełny tekst wspólnego stanowiska Sekretariatu COMECE, Komisji Kościół i Społeczeństwo Konferencji Kościołów Europejskich (KEK), Przedstawicielstwa Rady Kościołów Ewangelickich w Niemczech (EKD) i Komisariatu Biskupów Niemieckich można znaleźć – w języku angielskim i niemieckim, na stronie internetowej COMECE (http://www.comece.eu).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.