Województwo opolskie chce stworzyć Specjalną Strefę Demograficzną
05 lipca 2012 | 20:08 | lw Ⓒ Ⓟ
Władze województwa opolskiego chcą utworzenia w regionie Specjalnej Strefy Demograficznej. Prorodzinny projekt ma przeciwdziałać depopulacji Opolszczyzny, która jest najszybciej wyludniającym się regionem Polski. Chodzi m.in. o niższe podatki dla rodzin z dziećmi, tańsze przedszkola i żłobki oraz zwiększenie możliwości zatrudnienia w regionie. Pieniądze na realizację projektu ma dać m.in. Unia Europejska.
Jak podkreśla marszałek województwa opolskiego Józef Sebesta, „jeśli chcemy przeciwdziałać dalszemu wyludnianiu naszego regionu to musimy działać w sposób kompleksowy”. Dlatego projekt utworzenia Strefy składa się z czterech, wzajemnie uzupełniających się pakietów: socjalno-prokreacyjnego, edukacyjnego, pakietu „praca to bezpieczna rodzina” i pakietu „zachód słońca”.
Mają one na celu zapewnić m.in. powszechny dostęp do żłobków i przedszkoli poprzez zróżnicowanie poziomu opłat w zależności od dochodu rodziców i liczby posiadanych dzieci. Także wysokość podatku dochodowego miałaby być ustalana w zależności od wielkości rodziny, a kobiety korzystające z urlopu macierzyńskiego miałyby zagwarantowany powrót do pracy na to samo stanowisko, które piastowały przedtem.
Projekt zakłada także modyfikację systemu nauczania tak, aby odpowiadał on realnym potrzebom rynku pracy, który miałby się powiększyć za sprawą większego wsparcia ze strony Specjalnych Stref Ekonomicznych znajdujących się na terenie SSD. Ponadto młode małżeństwa zamieszkujące SSD mogłyby liczyć na długofalowe wsparcie ze strony państwa przy zakupie własnego mieszkania. Projekt obejmuje także osoby starsze. Zakłada godziwą opiekę medyczno-opiekuńcza dla starszego pokolenia mieszkańców SSD, a także dla osób starszych zza Odry, co miałoby być dla regionu także szansą gospodarczą.
Marszałek podkreśla, ze projekt musi zostać poddany weryfikacji prawnej. – Elementy projektu, które naruszałyby ustawę zasadniczą będą musiały zostać z niego wyłączone – zaznacza Sebesta, ale dodaje, że nie będzie takich przypadków wiele. – Pozostałe, zdaniem ekspertów, wśród których znajdują się m.in. prof. Janusz Czapiński, prof. Bogdan Szlachta, prof. Ewa Tomaszewska, czy Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha, są do przeprowadzenia na poziomie ustaw w polskim parlamencie. Cieszę się, że wyrazili oni swoje uznanie dla tego projektu i chcą współpracować przy jego rozwijaniu – mówi marszałek.
Projekt Specjalnych Stref Demograficznych poparł już sejmik województwa opolskiego. Ostatnio po raz pierwszy przedstawiony został także w Brukseli przedstawicielom Komisji Europejskiej. Prowadzone są także rozmowy z ministerstwem rozwoju regionalnego. Ostateczna wersja projektu przedstawiona zostanie we wrześniu w Sejmie.
Władze województwa opolskiego liczą, że w obliczu złych prognoz demograficznych dla kraju, rząd zgodzi się potraktować Opolszczyznę jako „laboratorium” w zakresie przeciwdziałania kryzysowi demograficznemu w Polsce. – Będę przekonywał, że wzrost dzietności i rodzina to nie jest koszt dla państwa, ale inwestycja na przyszłość – mówi Sebesta i dodaje, że jeśli nie będzie możliwości sfinansowania Strefy z budżetu państwa to program będzie realizowany na miarę możliwości regionu i przy współudziale środków europejskich.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.