Poznań: 15. rocznica sakry bp. Jędraszewskiego
29 czerwca 2012 | 01:19 | bt Ⓒ Ⓟ
15. rocznicę przyjęcia sakry biskupiej obchodził 28 czerwca, w wigilię uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła poznański biskup pomocniczy Marek Jędraszewski. Tego wieczoru przewodniczył on nieszporom odprawianym w bazylice katedralnej w Poznaniu.
Bp Jędraszewski otrzymał święcenia biskupie w poznańskiej katedrze pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w uroczystość jej patronów, 29 czerwca 1997 r. Udzielił mu ich ówczesny metropolita poznański abp Juliusz Paetz, a współkonsekratorami byli abp Zenon Grocholewski, sekretarz Sygnatury Apostolskiej − dzisiaj kardynał, prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego oraz abp Marian Przykucki, ówczesny metropolita szczecińsko-kamieński.
Obecni na nieszporach przedstawiciele duchowieństwa i wiernych świeckich archidiecezji poznańskiej życzyli Jubilatowi, aby Duch Święty umacniał go, prowadził i uświęcał w dalszej posłudze pasterskiej.
Natomiast bp Jędraszewski zachęcił tego wieczoru do szczególnej modlitwy w intencji Piotra naszych czasów – Benedykta XVI, aby niestrudzenie utwierdzał nas w wierze.
„Niech te nieszpory będą także pokorną modlitwą za nas samych, aby zwycięskie męczeństwo Świętych Apostołów Piotra i Pawła, patronów tej katedry i miasta Poznania, pozwalało nam umacniać się w przekonaniu, że ostateczne zwycięstwo należy do naszego Pana, Jezusa Chrystusa” – podkreślił biskup.
Bp Marek Jędraszewski urodził się 24 lipca 1949 r. W latach 1967-1973, studiował w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu i na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. Dnia 24 maja 1973 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk abp. Antoniego Baraniaka.
W 1975 r. abp Baraniak skierował go na studia specjalistyczne, które odbył na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. W 1977 r. uzyskał licencjat z filozofii na podstawie pracy „La filosofia del simbolo religioso di Paul Ricoeur”, wyróżnionej złotym medalem Uniwersytetu Gregoriańskiego. Natomiast w 1979 r. obronił pracę doktorską „Le relazioni intersoggettive nella filosofia di Levinas”, nagrodzoną złotym medalem Ojca Świętego Jana Pawła II.
Po powrocie do Polski w latach 1980-1996 był adiunktem na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. Jednocześnie, w latach 1980-1987 był prefektem Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu. Natomiast w latach 1987-1996 redaktorem, a od 1990 r. redaktorem naczelnym „Przewodnika Katolickiego”.
W 1991 r. habilitował się na Wydziale Filozoficznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie na podstawie rozprawy „Jean-Paul Sartre i Emmanuel Levinas − w poszukiwaniu nowego humanizmu. Studium analityczno-porównawcze”.
284. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski obradujące w Rzeszowie w dniach 13-14 września 1996 r. powołało go na konsultora Komisji Nauki Wiary Episkopatu Polski. W tym samym też czasie został mianowany visiting professor Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie.
Dnia 17 maja 1997 r. Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej. Święcenia biskupie otrzymał z rąk abp. Juliusza Paetza dnia 29 czerwca 1997 roku w Poznaniu.
W związku z powstaniem Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, dnia 26 listopada 1998 r. otrzymał nominację na stanowisko profesora nadzwyczajnego UAM, a dnia 7 grudnia tegoż roku nominację na kierownika Zakładu Filozofii Chrześcijańskiej na Wydziale Teologicznym UAM. Z kolei dnia 2 stycznia 2002 r. otrzymał tytuł naukowy profesora nauk teologicznych.
320. Zebranie Plenarne KEP obradujące na Jasnej Górze w dniu 28 listopada 2002 roku powołało bp. Jędraszewskiego na delegata KEP ds. Duszpasterstwa Akademickiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.