Abp Gądecki: zawierzajmy się Maryi!
28 czerwca 2012 | 13:57 | bt Ⓒ Ⓟ
Do zawierzania się Maryi, naszej Matce i Królowej, zachęcił abp Stanisław Gądecki mieszkańców wielkopolskiego Wolsztyna. 27 czerwca wieczorem metropolita poznański poświęcił w tym mieście odnowioną figurę Matki Bożej Zwycięskiej Królowej Polski i Patronki Wolsztyna.
Metropolita poznański przewodniczył uroczystej Mszy św. w wolsztyńskiej farze, po której jej uczestnicy przeszli pod figurę Matki Bożej Zwycięskiej Królowej Polski i Patronki Wolsztyna. Tam abp Gądecki poświęcił odnowiony, z inicjatywy parafii farnej i samorządu miejskiego, monument.
Figura ta, jak zauważył metropolita, „pięknie wpisuje się w okolicę, nadaje jej charakteru i zarazem pociąga do nieba”. Wezwał też zebranych, aby oddali się w Jej ręce, „które trzymają ster dusz i życia mieszkańców Wolsztyna”.
„W postaci tej odnowionej figury wolsztynianie jako duchowe dzieci Maryi, pragną ponowić swoje oddanie i cześć dla Niej” – zauważył arcybiskup zwracając jednocześnie uwagę, że insygnia królewskie, jakie dzierży Maryja: korona, berło i jabłko królewskie, wskazują na Jej tytuł Zwycięskiej Królowej.
Wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wyjaśnił przy tym, że królewska godność Maryi wynika z Jej Boskiego macierzyństwa, „zrodziła bowiem Syna, który stał się Królem i Panem wszechrzeczy”. Natomiast Jej królewska władza, „na mocy której może Ona szafować skarbami królestwa Bożego”, wywodzi się ze zjednoczenia z Chrystusem.
„Z tego zjednoczenia wypływa też nieprzerwana skuteczność Jej matczynego pośrednictwa u Syna i Ojca” – stwierdził arcybiskup dodając, że Maryja, Służebnica Pańska, uczy nas, iż królować, to znaczy służyć, „taka jest bowiem logika królestwa Bożego”.
Abp Gądecki wskazał również, że „odpowiedzią na moc miłości naszej Matki i Królowej” powinno być nasze zawierzenie się Maryi, po to, „aby nie zapomnieć o naszej chrześcijańskiej godności i powołaniu”. Wyjaśnił też, że nasze zawierzenie powinno iść w parze z naśladowaniem Matki Jezusa.
„Niech Ona stanie się Matką młodego pokolenia i wychowawczynią dusz młodzieży, niech pomnoży w życiu tutejszych mieszkańców owoce uświęcenia, łaski i czystości tak, aby Wolsztyn stał się prawdziwie królestwem Jej Syna, czyli królestwem prawdy i życia, świętości i łaski, sprawiedliwości, miłości i pokoju” – zachęcał arcybiskup.
Figura Matki Bożej Zwycięskiej Królowej Polski i Patronki Wolsztyna usytuowana jest na wysokim cokole znajdującym się na pl. Kościuszki w centrum miasta. Została ona poświęcona w 1931 r. i odbudowana w 1946 r., po zniszczeniu jej przez hitlerowców.
Obecnie, w wyniku wspólnej inicjatywy parafii pw. NMP Niepokalanie Poczętej i samorządu miejskiego, odnowiono zarówno figurę, jak i jej otoczenie. Podobnie, trzy lata temu odnowiono w Wolsztynie figurę Najświętszego Serca Pana Jezusa.
„Staramy się, aby z naszego krajobrazu nie tylko nie zniknęły obiekty kultu religijnego, ale żeby były zadbane i piękne” – podkreślił podczas uroczystości Andrzej Rogozinski, burmistrz Wolsztyna dodając, że to miasto, w którego herbie widnieje wizerunek Maryi, i jego mieszkańcy starają się, tak jak ich przodkowie, propagować kult maryjny, będący „wspaniałym dziedzictwem naszego narodu”.
Wolsztyn leży w Wielkopolsce, ok. 70 km na południowy-zachód od Poznania. Miasto założyli w XIV w. cystersi z pobliskiego klasztoru w Obrze. Najcenniejszym zabytkiem Wolsztyna jest późnobarokowa fara wzniesiona w drugiej połowie XVIII w.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.