Ks. Lewandowski, zasłużony dla Poznania: sztukę kościelną trzeba strzec
25 czerwca 2012 | 14:58 | ms Ⓒ Ⓟ
Sztuka kościelna ma ogromną rolę do spełnienia, trzeba ją ratować i strzec w kościołach i w zbiorach, w muzeach i w kolekcjach – mówi ks. prałat Marian Lewandowski. Wieloletni kustosz i dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu 29 czerwca zostanie wyróżniony tytułem zasłużonego dla tego miasta.
W rozmowie z KAI ks. Lewandowski podkreśla, że Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu starało się zawsze brać udział w misji Kościoła. – Dokumenty watykańskiej Komisji ds. Dziedzictwa Kulturowego Kościoła zwracają uwagę na to, aby muzea kościelne poprzez pielęgnowanie dziedzictwa spełniały także ewangelizacyjną misję – zauważa ks. Lewandowski.
Zdaniem wieloletniego dyrektora Muzeum Archidiecezjalnego ewangelizacja przez ekspozycję muzealną dokonuje się nie tylko w samym ułożeniu ciągów ekspozycyjnych, ale także w zajęciach prowadzonych na poziomie podstawowym, średnim i akademickim. – Cieszę się, że zbiory muzealne nie są „martwe”, ale służą „miastu i światu” – podkreśla ks. Lewandowski.
Wyróżniony tytułem zasłużonego dla Poznania kapłan uważa, że praca konserwatorska jest fascynująca, odsłanianie oryginałów pozwala na radosny kontakt z dziełem sztuki w jego pierwotnej formie, a praca konserwatorska przy każdym kolejnym obiekcie staje się kopalnią informacji, których nie znajdzie się w żadnych innych źródłach.
Ks. prałat Marian Lewandowski otrzymał święcenia kapłańskie w 1960 roku z rąk abp. Antoniego Baraniaka. Jest absolwentem Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu i Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Od 1967 roku był kustoszem, a od 1984 roku dyrektorem Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu. Dzięki jego staraniom w ostatnich latach muzeum przeniosło swoją siedzibę do pięknie odrestaurowanej Akademii Lubrańskiego. Prowadził wykłady z historii sztuki, ochrony zabytków i zagadnień konserwatorskich. W 2012 roku przeszedł na emeryturę, ale nadal wspiera pracę muzealników.
Uroczystość przyznania tytułu zasłużonego dla Poznania odbędzie się 29 czerwca, w dniu patronów miasta, w poznańskim ratuszu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.