Kopki: wprowadzeni relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki
25 czerwca 2012 | 14:03 | apis Ⓒ Ⓟ
Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki wniesione zostały 24 czerwca, w uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela do kościoła pw. św. Marcina Biskupa w Kopkach. Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Kult ks. Jerzego w parafii w Kopkach rozpoczął się wraz z jego tragiczną śmiercią.
Biskup sandomierski porównał w homilii pokorną postawę św. Jana Chrzciciela, który przygotowywał ludzi na przyjście Mesjasza, do postępowania bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
– Podobnie, jak św. Jan Chrzciciel postępował bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Nie myślał o swoim bezpieczeństwie, o wygodnym życiu, odrzucał współpracę z komunistycznym reżimem, ale nie był również zakładnikiem frakcji opozycyjnych. On służył tylko Chrystusowi, ku Niemu prowadził ludzi – mówił bp Nitkiewicz.
– Jeżeli słuchacze jego kazań czuli się wolni, odnajdywali nadzieję, to dlatego, że głosił im Słowo Pana, a ono dokonywało cudów. My także winniśmy stale robić miejsce Chrystusowi i Jego Słowu w naszym życiu. Jeżeli to uczynimy, doświadczymy gruntownej przemiany, która będzie promieniowała na całe otoczenie – podkreślił biskup.
Na zakończenie Mszy św. hierarcha poświęcił odnowione ołtarze boczne oraz ambonę. Wszyscy zebrani na znak oddania czci bł. ks. Jerzemu Popiełuszce ucałowali relikwie.
Relikwie bł. ks. Popiełuszki przedstawiciele parafii na czele z księdzem proboszczem Wiesławem Stępniem odbierali w jego dzień imienin, 23 kwietnia w warszawskim kościele. Było to szczególne wydarzenie, bo w tym samym dniu relikwie swojego błogosławionego syna i brata odbierała rodzina.
Kult ks. Jerzego Popiełuszki w parafii w Kopkach rozpoczął się wraz z jego tragiczną śmiercią. Parafianie znali księdza Popiełuszkę i pamiętali, gdy jako neoprezbiter sprawował w ich świątyni Mszę św. za tragicznie zmarłego kolegę. A kiedy poniósł śmierć męczeńską zaczęli prosić o jego wstawiennictwo w swoich potrzebach i niejednokrotnie i jak zaświadczają, otrzymywali potrzebne łaski.
Pierwszy kościół drewniany został zbudowany w r. 1461. Fundatorami kościoła i parafii w Kopkach byli: Jan Pniowski, archidiakon diecezji krakowskiej i Stanisław Koryto herbu Jelita syn Marcina Koryto. Dla uczczenia pamięci swego ojca Marcina, a zarazem patrona rodu Korytów kościół dedykowano i poświęcono św. Marcinowi.
W 1657 r. książę Siedmiogrodu Jerzy Rakoczy w okrutny sposób pustoszył Podkarpacie i Ziemię Sandomierską. Ofiarą najazdu Rakoczego padł kościół i wieś Kopki spalona, która została doszczętnie zniszczona. Parafia nie mogła się już podnieść ze zniszczeń i została włączona do parafii Rudnik i była jej filią od 1658 r. aż do 1922 roku. Na miejscu spalonego kościoła postawiono kapliczkę, jako pamiątkę po dawnej świątyni.
Po I wojnie światowej mieszkańcy Kopek bardzo pragnęli mieć kościół u siebie. Z materiałów budowlanych pochodzących z rozebranych budynków po komorze celnej został zbudowany kościół murowany, który istnieje do dziś.
17 czerwca 1972 r. w kościele parafialnym w Kopkach odprawiał Mszę świętą prymicyjną ks. Jerzy Popiełuszko. W 1999 roku został wybudowany pomnik ks. Jerzego Popiełuszki przez wiernych z USA. Parafia posiada akta parafialne od roku 1784.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.