Ratowo: zakończenie obchodów 780. rocznicy śmierci św. Antoniego Padewskiego
24 czerwca 2012 | 17:32 | eg Ⓒ Ⓟ
W kościele w Ratowie w diecezji płockiej uroczyście podsumowano obchody 780. rocznicy św. Antoniego Padewskiego, patrona tego miejsca. Towarzyszyło im ogłoszenie kościoła sanktuarium diecezjalnym. Jednocześnie bp Piotr Libera mianował ks. Bogdana Pawłowskiego rektorem sanktuarium w Ratowie. W rocznicowych wydarzeniach wzięło udział około 4 tysięcy osób.
Biskup płocki Piotr Libera dekret o ustanowieniu kościoła w Ratowie sanktuarium diecezjalnym, ogłosił podczas uroczystości związanych z zakończeniem obchodów 780. rocznicy śmierci św. Antoniego Padewskiego – patrona miejsca. W uzasadnieniu ordynariusz płocki napisał, że obraz św. Antoniego z Padwy, znajdujący się w kościele w Ratowie „od niepamiętnych czasów otaczany jest szczególną czcią wiernych”, a jego kult owocował „ożywieniem wiary Ludu Bożego, a w XVI wieku stał się bezpośrednią przyczyną ufundowania w tym miejscu klasztoru bernardynów”.
Jednocześnie ks. Bogdan Pawłowski, który pracuje duszpastersko w Ratowie, został przez biskupa płockiego mianowany rektorem tego sanktuarium. Ponadto bp Piotr Libera wręczył ks. Pawłowskiemu oraz dwóch przedstawicielom Stowarzyszenia „Patria Polonia” medale wydane przez Kościół płocki w 2011 r. z okazji 20. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Płocku i 80. rocznicy objawień Jezusa Miłosiernego św. Siostrze Faustynie w Płocku.
W programie uroczystości znalazł się też piknik religijno-historyczny, z pokazami musztry kawaleryjskiej, sztuk walki, starych motocykli, pokazami kaskaderskimi na koniach. Można było także obejrzeć stanowiska z białą bronią i zabytkowymi karabinami, szpital pokazowy, punkt werbunkowy czy przejechać się bryczką, Kulminacyjnym punktem pikniku była rekonstrukcja potyczki kawaleryjskiej pod Ratowem, z okresu wojny polsko-bolszewickiej z 1920 roku, z udziałem kilkunastu grup rekonstrukcyjnych.
W organizację przedsięwzięcia aktywnie włączyli się m.in. strażacy z Radzanowa n. Wkrą, orkiestra dęta z Domu Kultury w Mławie, zespół „Amen” z Żuromina, pogotowie ratunkowe z Mławy, Komenda Powiatowa Policji w Mławie.
W uroczystościach w Ratowie wzięło udział około 4 tysięcy osób. Wsparcia finansowego udzielili mu: wiceprezes Stowarzyszenia „Patria Polonia” Dariusz Włodarczyk, Kuria Diecezjalna w Płocku, burmistrz Mławy Stanisław Kowalewski, starosta mławski Włodzimierz Wojnarowski, wójt gminy Radzanów n. Wkrą Andrzej Wójcik.
Klasztor i kościół w Ratowie ufundował w XVII w. chorąży chełmiński Tomasz Narzymski. W 1864 r. uległ on kasacie przez rosyjskie władze carskie. W czasie II wojny światowej Niemcy m.in. rozebrali bramę wejściową i spalili dzwonnicę. Obecnie trwają starania o odbudowę zniszczonego zabytku oraz przywrócenie mu dawnej świetności. W ramach obchodów 780. rocznicy śmierci św. Antoniego Padewskiego – patrona sanktuarium, odbyły się m.in. I Ratowskie Spotkania Historyczne oraz Europejskie Dni Dziedzictwa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.