Święta Góra: główne obchody jubileuszu 500. rocznicy cudowności miejsca (zapowiedź)
21 czerwca 2012 | 22:09 | bt Ⓒ Ⓟ
W tym roku sanktuarium Matki Bożej Świętogórskiej Róży Duchownej na Świętej Górze koło Gostynia Wlkp. obchodzi Rok Jubileuszowy 500. rocznicy potwierdzenia cudowności tego miejsca. W dniach 23-24 czerwca zaplanowano główne uroczystości jubileuszowe, podczas których abp Stanisław Gądecki umieści przy słynącym łaskami obrazie Maryi Złotą Różę ofiarowaną sanktuarium przez Benedykta XVI.
Główne uroczystości jubileuszowe na Świętej Górze rozpocznie w sobotę 23 czerwca sympozjum mariologiczne pod honorowym patronatem abp. Stanisława Gądeckiego metropolity poznańskiego i Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Poświęcone będzie m.in. historii kultu maryjnego na Świętej Górze oraz jego znaczeniu i oddziaływaniu w przeszłości, jak i obecnie.
Natomiast w niedzielę 24 czerwca o godz. 12 w bazylice świętogórskiej metropolita poznański będzie przewodniczył uroczystej Mszy św. dziękczynnej za cuda i łaski doświadczone za pośrednictwem Świętogórskiej Róży Duchownej. Podczas liturgii abp Gądecki umieści również przy słynącym łaskami wizerunku Matki Bożej Złotą Różę ofiarowaną sanktuarium przez Benedykta XVI.
Złota Róża, jedno z największych wyróżnień papieskich, to dar od Benedykta XVI dla sanktuarium na Świętej Górze w Roku Jubileuszowym 500-lecia potwierdzenia cudowności tego miejsca. Ojciec Święty, jak podkreśla w wystawionym z tej okazji dokumencie, ofiarował ją „z wielką miłością w sercu”, aby „nie zaniedbać niczego, co służy ozdobie oraz czci sanktuarium”. Wyraził też w nim życzenie, by ten znak jego „szczególnej życzliwości” przyczynił się do pomnożenia świetności tego miejsca będącego w minionych wiekach „bastionem wiary katolickiej, którą obronił wielki kult Bożej Rodzicielki”.
„To dla nas wielkie wyróżnienie stanowiące zwieńczenie przywilejów i odznaczeń papieskich dla sanktuarium. Tym samym Święta Góra stała się trzecim polskim sanktuarium, po Częstochowie i Kalwarii Zebrzydowskiej, obdarowanym tym wotum papieskim” – podkreśla w rozmowie z KAI filipin ks. Marek Dudek COr, superior świetogórskiej Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że w 1928 r. czczony na Świętej Górze cudowny wizerunek Matki Bożej został ukoronowany przez kard. Augusta Hlonda koronami papieskimi. Natomiast Jan XXIII podczas Soboru Watykańskiego II ofiarował sanktuarium, przez metropolitę poznańskiego abp. Antoniego Baraniaka, swój złoty różaniec, a w 1971 r. tutejsza świątynia otrzymała od Pawła VI godność Bazyliki Mniejszej.
„Papieska Róża jest więc niewątpliwie dopełnieniem wszystkiego, o co można starać się dla sanktuarium” – stwierdza ks. Dudek COr. przyznając, że jednocześnie nakłada to na filipinów, jako kustoszów tego miejsca, „ogromne zobowiązanie do jeszcze mocniejszego rozwijania kultu Matki Bożej, dbania o piękno sanktuarium i o pogłębianie duchowości nawiedzających je pielgrzymów”.
Chrześcijański kult na Świętej Górze zawdzięcza swoje początki prawdopodobnie benedyktynom, którzy w 1075 r. osiedli w pobliskim Lubiniu. Pierwsze udokumentowane wzmianki o cudownym obrazie Matki Bożej znajdującym się wówczas w małej, drewnianej kapliczce, pochodzą z 1468 r. W 1512 r. wzniesiono tu większy kościół, natomiast budowę obecnego sanktuarium zapoczątkował w 1675 r. Adam Florian Konarzewski. Jako opiekunów tego miejsca sprowadził pod Gostyń księży filipinów, którzy w 1668 r. założyli tu pierwszą w Polsce Kongregację Oratorium św. Filipa Neri.
W końcu XVII w. wzniesiono w tym miejscu barokowy kościół powstały według projektu Baltazara Longheny na wzór wzniesionej przez niego weneckiej świątyni Santa Maria della Salute. Przeniesiono też do niego, czczony w tym miejscu już wcześniej, cudowny obraz Matki Bożej Świętogórskiej Róży Duchownej. Od 1957 r. na Świętej Górze działa dom rekolekcyjny, a w 2008 r. tutejszy Zespół Klasztorny otrzymał tytuł Pomnika Historii Prezydenta RP.
W tym roku mija 500 lat od oficjalnego potwierdzenia przez władze kościelne cudowności tego miejsca i autentyczności nadzwyczajnych wydarzeń, jakie się tam dokonywały. W 1512 r. biskup poznański Jan Lubrański wydał bowiem dekret, który stanowił pierwszą legalizację kultu maryjnego na Świętej Górze uznanego tym samym za właściwy w świetle przepisów liturgicznych i prawa kanonicznego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.