Bp Nitkiewicz: parafia wcale się nie przeżyła
17 czerwca 2012 | 23:02 | apis Ⓒ Ⓟ
O tym, że pomimo wielu przemian, jakie dokonały się w Kościele i świecie, parafia wcale się nie przeżyła – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz 17 czerwca w Sandomierzu. Hierarcha przewodniczył uroczystej Eucharystii odprawianej z okazji jubileuszu 25-lecia w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.
Srebrny jubileusz parafii sandomierskiej skłonił ordynariusza do wyrażenia wobec licznych wiernych swojej opinii i refleksji na temat znaczenia parafii, jako miejsca duchowego wzrostu, formacji oraz poczucia wspólnoty, która rozwija człowieka i otwiera na innych.
– Parafia pozostaje nadal uprzywilejowanym miejscem kontaktu człowieka z Bogiem i ewangelizacji, wywierając jednocześnie istotny wpływ na życie społeczne. Formuje postawy religijne i obywatelskie, jest mecenasem kultury i centrum czynnej miłości świadczonej przez dzieła charytatywne – mówił biskup.
– Nie wiem czy można to wymierzyć w terminach ekonomicznych, ale działalność parafii, z której korzystają wszyscy, nawet osoby religijnie obojętne, jest silnym wsparciem dla instytucji państwa i dla struktur samorządowych. Parafia jest zaprzeczeniem logiki samotności wynikającej z absolutyzowania osoby ludzkiej i postępującego indywidualizmu. Uczy patrzeć wokół siebie i łączyć siły w jednym szlachetnym dziele – podkreślił bp Nitkiewicz.
Jubileuszową Mszą św. poprzedziły kilkudniowe specjalne rekolekcje prowadzone przez ks. prof. Zdzisława Jańca.
We wspólnej modlitwie uczestniczyło wielu parafian, którzy przez wiele lat budowali i modernizowali swoją świątynię. Proboszcz ks. Józef Śmigiel podkreślił, że dzięki zaangażowaniu wielu osób udało się zrobić wiele pod względem materialnym i duchowym.
Budowę kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego rozpoczęto w 1987 r. W niszy jego ołtarza znajdują się relikwie św. Siostry Faustyny i św. Brata Alberta – patrona parafii.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.